Bilginin Adresi Homepage
Forum Home Forum Home > Bilgisayar > Yazılı ve Görsel Program Anlatımları
  New Posts New Posts RSS Feed - Norton  Ghost 2003 (ms dos versiyonu) İle yedek alma ve geri yükleme
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Norton Ghost 2003 (ms dos versiyonu) İle yedek alma ve geri yükleme

 Post Reply Post Reply
Author
Message
invertor View Drop Down
Security Professional
Security Professional
Avatar
İnventor

Joined: 18-01-2008
Status: Offline
Points: 3365
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote invertor Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Norton Ghost 2003 (ms dos versiyonu) İle yedek alma ve geri yükleme
    Posted: 04-07-2009 at 17:10
Bu program ile ilk kurdugumuz temiz sistemimizi yedekleyebilir ve sistemimizde sorun oldugunda ilk günkü temiz haline çok kolayca dönebiliriz.
 
 
Norton Ghost 2003 Boot cd sini takıyoruz.

Karşımıza ghost lisans ve kurulum bilgilerini içeren bi pencere gelir OK diyip geçiyoruz.

DİSKİN PARTITION İMAGE’NI ALMA

Öncelikle ghost’un açılan menüsünden Local daha sonra Partition ve ToImage yönergeleri izlenerek işletim sistemi kurulu mevcut olan diskin partition imagi alınır.Aşağıdaki resimlererden adım adım yararlanılabilir.

Bu bölümde Bilgisayara takılı mevcut olan disk sayısını özellikleriyle belirtir.Burdan hangi diskteki partition’ın imagi alınmak isteniyorsa o disk seçilir.

Disk seçim işlemi bittikten sonra seçilen diskteki partition sayısı özelikleriyle gösterilir.Burda seçilen diskteki mevcut olan partiton’ların hangisi image alınmak isteniyorsa seçme işlemi yapılıp OK tuşuna basılır.

Partiton seçme bölümü bittikten sonra seçilen partition’ın imagi nereye kaydedilmek isteniyorsa Look in bölümünde belirtilerek ve alınan image isim verilerek kaydetme işlemine save butonuna basılarak başlanır.ghost’un uzantısı gho. olarak Standart şeklinde tanımlanır.

Save butonuna bastıktan sonra image alma işlemine başlamadan önce aşağıdaki penceredeki mevcut olan uyarı gelecektir.Burda alınan image’in sıkıştırılıp sıkıştırılmamasını ifade eden cümle yer almaktadır.no diyerek veya sıkıştırmasını istiyorsanız ne derecede sıkıştırmasını istiyorsanız seçenek seçilip ve daha sonrasında çıkan uyarıyada yes seçeneği seçilerek image almaya başlanır.

Ve son olarak burdaki bölümde ise image alma işleminin bittiğini ifade eden bir uyarı gelecektir.Burdaki uyarıyada contiune diyerek yeni bir ghost işlemine başlanılabilinir.

DISK PARTATION IMAGE’iniz kullanıma hazırdır.

ALINAN DISK PARTITION IMAGINI Geri Yükleme

( PARTITION FROM IMAGE)

Öncelikle ghost’un açılan menüsünden Local daha sonra Partition ve From Image yönergeleri izlenerek mevcut olan diskin partition imagi atılır. Aşağıdaki resimlererden adım adım yararlanılabilir.

Bu bölümde aldığımız partition image’nin hangi sürücüden aldığımıza dair bir ekran gelecektir örnek resimde göründüğü gibi Local drive’rdan kaydettiğimiz Image’in sürücüsünü seçip Open bölümünü seçtikten sonra işlemimize devam ediyoruz.

ghost

Burda aldığımız partition Image’in hangi sürücüye ait oluğunu gösteren bi pencere gelecektir OK diyip geçiyoruz.

ghost

Bu bölümde Bilgisayara takılı mevcut olan disk sayısını özellikleriyle belirtir.Burdan hangi diskteki partition’ın imagi atılmak isteniyorsa o disk seçilir.

ghost

Disk seçme işlemini yaptıktan sonra karşımıza image’in hangi sürücüye atılmak isteniyorsa o disk seçiyoruz.Dedikten sonra bir uyarı gelecek OK diyip image atma işlemini başlatıyoruz.

ghost

ghost

ghost

Son olarak burdaki bölümde ise image atma işleminin bittiğini ifade eden bir uyarı gelecektir.Burdaki uyarıyada Reset Computer diyerek yeni bir ghost atma işlemine başlanılabilinir. DISK PARTATION FROM IMAGE’iniz kullanıma hazırdır.

ghost

DİSKİN IMAGE’NI ALMA (Diski Diske Kopyalama)

(Disk-to Image)

Öncelikle ghost’un açılan menüsünden Local daha sonra Disk ve To Image yönergeleri izlenerek mevcut olan diskin partition imagi atılır. Aşağıdaki resimlererden adım adım yararlanılabilir.

ghost

ghost

Bu bölümde Bilgisayara takılı mevcut olan disk sayısını özellikleriyle belirtir.Burdan hangi diskin

İmage alınmak isteniyorsa o disk seçilir.

ghost

Disk seçme bölümü bittikten sonra seçilen diskin imagi nereye kaydedilmek isteniyorsa Look in bölümünde belirtilerek ve alınan image isim verilerek kaydetme işlemine save butonuna basılarak başlanır.

ghost

ghost

Save butonuna bastıktan sonra image alma işlemine başlamadan önce aşağıdaki penceredeki mevcut olan uyarı gelecektir.Burda alınan image’in sıkıştırılıp sıkıştırılmamasını ifade eden cümle yer almaktadır.no diyerek veya sıkıştırmasını istiyorsanız ne derecede sıkıştırmasını istiyorsanız seçenek seçilip ve daha sonrasında çıkan uyarıyada yes seçeneği seçilerek image almaya başlanır.

ghost

ghost

ghost

Son olarak burdaki bölümde ise image alma işleminin bittiğini ifade eden bir uyarı gelecektir.Burdaki uyarıyada continue diyerek yeni bir ghost alma işlemine başlanılabilinir.

ghost

ALINAN DISK’IN IMAGI’NI Geri Yükleme

( DISK-FROM IMAGE)

Öncelikle ghost’un açılan menüsünden Local daha sonra Disk ve From Image yönergeleri izlenerek mevcut olan diskin imagi atılır. Aşağıdaki resimlererden adım adım yararlanılabilir.

ghost

ghost

Bu bölümde aldığımız Disk image’nin hangi sürücüden aldığımıza dair bir ekran gelecektir örnek resimde göründüğü gibi Local drive’rdan kaydettiğimiz Disk Image’in sürücüsünü seçip Open bölümünü seçtikten sonra işlemimize devam ediyoruz.

ghost

ghost

Bu bölümde Bilgisayara takılı mevcut olan disk sayısını özellikleriyle belirten bi pencere gelecek Burdan hangi disk’in imagi atılmak isteniyorsa o disk seçilir.

ghost

Disk’in partition’u seçip OK dedikten sonra image’in hangi diskin partition’ına atmak istediğimizi soruyo sürücümüzü seçtikten sonra OK diyoruz.

ghost

ghost

Disk seçme işlemini yaptıktan sonra karşımıza gelen uyarıya YES diyip image atma işlemini başlatıyoruz.

ghost

ghost

Son olarak burdaki bölümde ise image atma işleminin bittiğini ifade eden bir uyarı gelecektir.Burdaki uyarıyada Reset Computer diyerek yeni bir ghost atma işlemine başlanabilir.

ghost

DISK-TO DISK

Öncelikle ghost’un açılan menüsünden Local daha sonra Disk ve To Disk yönergeleri izlenerek mevcut olan diskin imagi atılır. Aşağıdaki resimlererden adım adım yararlanılabilir.

ghost

ghost

Bu bölümde Bilgisayara takılı mevcut olan disk sayısını özellikleriyle belirtir.

ghost

Burdan hangi disk’ imagi alınmak isteniyorsa o disk seçilir.

ghost

Burdan partition’ımızı seçtikten sonra Disk’ten Diske image atma işlemimizi başlatıyoruz.Karşımıza bi uyarı gelecek YES diyip geçiyoruz.

ghost

ghost

ghost

Son olarak burdaki bölümde ise Disk’ten Diske image atma işleminin bittiğini ifade eden bir uyarı gelecektir.Burdaki uyarıyada Reset Computer diyerek yeni bir ghost atma işlemine başlanabilir.

ghost

Alıntıdır


Edited by invertor - 04-07-2009 at 17:50
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.328 seconds.