Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Çocuğunuz okula gitmek istemiyorsa, ödevini yapmamış olabilir

Nereden Yazdırıldığı: Bilginin Adresi
Kategori: Bilgisayar Güvenliği / Computer Security
Forum Adı: Beyaz şapka
Forum Tanımlaması: Çocuk istismarına karşı internet ortamında sağlanabilecek güvenlik önlemleri
URL: https://www.bilgineferi.com/forum/forum_posts.asp?TID=9005
Tarih: 20-06-2024 Saat 08:54


Konu: Çocuğunuz okula gitmek istemiyorsa, ödevini yapmamış olabilir
Mesajı Yazan: megabros
Konu: Çocuğunuz okula gitmek istemiyorsa, ödevini yapmamış olabilir
Mesaj Tarihi: 31-03-2011 Saat 08:46
Enteresan bir başlık ama bir o kadar da doğru bence, çocuğun okula gitmeme sebepleri ödevleriyle olduğu kadar, okulda ki arkadaşlarıyla veya öğretmenlerin tutumuyla da alakalı olabilir.
Çocuk okula gitmemek istediği gibi, okula gidiyormuş gibi de yapıp, sokaklarda parklar da veya cafeler de başı boş kalabilir.

Bu konuya dikkat etmek gerek
..”Ödev öğrenci kadar anne babanın da ödevidir. Sorumluluğu paylaşması ve çocuğuna ödevini yapmasında yardımcı olmalıdır”...

Çocuğunuz sık sık okula gitmek istemiyorsa bunun sebebinin ödevini yapmaması olabileceği belirtildi.

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı Binnur Polat, çocukların okula gitmemek istemesinin en önemli sebebinin ödevini yapmamasından kaynaklandığını belirtti. Zaman zaman çocukların `Bu gün okula gitmek istemiyorum` dediğini hatırlatan Polat, `Anne baba bunun sebebini sorduğunda çocuk suçluluk duygusu sebebiyle ödevini yapmadığını söylemez. Hasta olduğunu söylemek gibi başka bahaneler uydurur` dedi.

Ebeveynlerin her gün akşam mutlaka çocuklarının ödevini yapıp yapmadığını kontrol etmelerini isteyen Polat şu uyarılarda bulundu: `Çocuk belki unutkanlıkla belki televizyon seyretmeye daldığından ödevini yapmamış olabilir. Sabah kalktığında ödevini yapmadığı için öğretmeninden çekinerek okula gitmek istemeyebilir. Bu durum sık tekrarlandığı taktirde ise öğrenci okuldan soğur ve daha büyük sorunlar yaşanmaya başlanır. Veliler bu sebeple mutlaka çocuğunun derslerini yapıp yapmadığını akşamdan sormalı ve ona ödev yapımında yardımcı olmalıdır.`

Polat, velilerin çocuklarına küçük bir not defteri alarak okul çıkışında verilen ödevlerini yazmalarının ödevlerin unutulmamasında etkili bir yöntem olduğunu kaydetti. Ödevini yapan öğrencinin, öğretmenine ödevini göstermek için severek okula gideceğini hatırlatan Polat, `Ödev öğrenci kadar anne babanın da ödevidir. Sorumluluğu paylaşması ve çocuğuna ödevini yapmasında yardımcı olmalıdır` diye konuştu.
 
Saygılar.


-------------
WHİTE HAT
BEYAZ ŞAPKA (BİLGİ NEFERİ)Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat