Bilginin Adresi Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Bilgisayar > Chat & Msn Programları > MIRC Genel
  Aktif Konular Aktif Konular RSS - Wilcard Acıklama
  SSS SSS  Forumu Ara   Events   Kayıt Ol Kayıt Ol  GiriÅŸ GiriÅŸ

Wilcard Acıklama

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Security Professional
Security Professional
Simge
İnventor

Status: Aktif DeÄŸil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı invertor Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Wilcard Acıklama
    Gönderim Zamanı: 26-12-2008 Saat 14:45
Açıklama : Wildcard bazı IRC komutlarının kullanım alanlarını genişletmekte kullanılan karakterlerdir.
Bu karakterleri kullanabileceğimiz alanlardan bazıları akick,ban,invex,ignore,access list, vb komutlardır. "?" ve "*" simgelerini bu komutlar beraberinde kullanarak daha geniş kapsamlı bir maske belirleyebiliriz.
"?" tek haneyi kapsar ve belirtilen hane için tüm olasılıkların yerini alır.
Örneğin ; /chanserv akick #Help add ?xy!*@* girişiniz yasaklanmıştır.
Açıklama ; bu komut kullanılırsa #Help kanalına nickinin karakteri 3 haneli olan kullanıcılardan son iki harfi xy olanları kanala giriş yapamaz.
"*" sıfır ila sonsuz hane kapsar. belirtildiği haneden önceki/sonraki tüm olasılıkların yerine geçer.
Örneğin ; /chanserv akick #Help add *xy!*@* girişiniz yasaklanmıştır.
Açıklama ; bu komut kullanılırsa #Help kanalında nickinin son iki hanesi xy olan kullanıcılar kanala giriş yapamaz.
örnek : #Help kanalına Yalnızca nick'i 3 haneli olan kullanıcılar girebilsin istiyorum ?
çözüm : /mode #Help +be *!*@* ???!*@*
örnek : #Help kanalının access listesinde yer alan kullanıcılardan ilk harfi ''a'' olanları listelemek istiyorum ?
çözüm : /chanserv access #Help list a*
örnek : #Help kanalı +i(invite only) modundadır.Nicki ''m'' ile başlayan kullanıcıların kanala davet edilmeden girebilmesini istiyorum, nasıl yapabilirim ?
çözüm : /mode #Help +I m*!*@*
Mask Nedir? - Nasıl kullanılır?
Mask bir kullanıcının adres bütünüdür, bu adres kullanıcının "Nick,Ident ve IP(HOST)"unu kapsar.
Mask = Nick!Ident@Host
Mask yazılırken öncelikle Nick kısmı girilir ve "!" işareti ile nick kısmının bittiği belirtilir.
"!" işaretinin ardından Ident bölümüne geçilir ve Ident yazılır.
Ardından "@" karakteri ile Ident bölümü bitirilir ve Host kısmına geçilir.
Host yazıldıktan sonra sonuna "@" karakter konulur ve mask tamamlanır.
örnek : Helpers identine sahip hiçbir kullanıcı #Sohbet kanalına giremesin istiyorum, nasıl yapabilirim ?
çözüm : /mode #Sohbet +b *!Helpers@*
Örnek : Host bölümünde "Helper.Sohbet.Net" sözcüğü geçen hiçbir kullanıcı #Kanal2 kanalına giriş yapamasın istiyorum, nasıl yapabilirim ?
çözüm : /mode #Kanal2 +b *!*@*Helper.Sohbet.Net*
örnek : Nicki 3 haneli olan kullanıcılar bana memo gönderemesinler ?
çözüm : /memoserv ignore add ???
örnek : Nickinin içerisinde ''Help'' harfi geçen kullanıcılar #Kanal2 kanalına yasak sebebi ile giremesinler istiyorum, nasıl yapabilirim ?
çözüm : /chanserv akick #Kanal2 add *Help*!*@* yasak
örnek : Identi 5 haneli olan kullancılardan nicki 3 haneli olanlar #Kanal2 kanalında davetli modu alsınlar istiyorum, nasıl yapabilirim ?
çözüm : /mode #Kanal2 +I ???!?????@*
örnek : #Help kanalı access listesinde bulunan nicklerden ilk harfi ''A'' olanları listelemek istiyorum, nasıl yapabilirim ?
çözüm : /chanserv access #Help list A*
örnek : #Kanal2 kanalına nicki ''m'' ile başlayıp ''n'' ile biten kullanıcılar giremesinler istiyorum, nasıl yapabilirim ?
çözüm : /mode #Kanal2 +b m*n!*@*
örnek : #Kanal2 kanalındaki kullanıcılardan away olmayanları listelemek istiyorum, nasıl yapabilirim ?
çözüm : /who +c-a #Kanal2
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bu Sayfa 0.156 Saniyede Yüklendi.