Bilginin Adresi Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Off-Topic > Telefon &Tablet
  Aktif Konular Aktif Konular RSS - Atrix Root - Bootloader - Unlock  Yapma, CWM Yükleme   - Orjinale Dönme
  SSS SSS  Forumu Ara   Events   Kayıt Ol Kayıt Ol  GiriÅŸ GiriÅŸ

Atrix Root - Bootloader - Unlock Yapma, CWM Yükleme - Orjinale Dönme

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Security Professional
Security Professional
Simge
İnventor

Status: Aktif DeÄŸil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı invertor Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Atrix Root - Bootloader - Unlock Yapma, CWM Yükleme - Orjinale Dönme
    Gönderim Zamanı: 30-09-2014 Saat 20:40
Atrix Root, Bootlader Unlock, ROM ve CWM Yükleme Rehberi

Atrix Root, Bootlader Unlock, ROM ve CWM Yükleme Rehberi
Bu konuda Atrix nasıl ROOT, Bootloader Unlock, ROm Yükleme ve CWM Yükleme konularını adım adım anlatmaya çalışacağım.

Galaxy Gio'dan sonra çoğunuza işlemler biraz garip, karışık ve can sıkıcı gelebilir, Şayet bana da öyle gelmişti ama anlatılanları adım adım yapınca çokta karışık olmadığını göreceksiniz.

NOT: Bu işlemleri Türkiye'de satılan Atrix için yapın. AT&T olan cihazlara uygulamayın.

Gerekli Dosyalar:

1. MotorolaDeviceManager_2.3.4 [Cihazın Motorola Tarafından Hazırlanan Driveri]

2. petesmotorolaroottools_v1.06 [Atrix'i Root Etmek İçin Kullanacağımız Program]

3. intl-fix-try1.sbf cihazın bootlader kilitini açmak için RDS ile Flashlayacağımız küçük bir dosya.

4. RSDLite6.1.4 [Cihazımıza Orjinal ROM Yüklemek ve Bootlader Kilitini Kaldırmak İçin Kuracağımız Küçük Bir Dosyayı Flashlamak İçin Kullanacağımız. İnternette Okuduğum Kadarıyla Motorolanın Çıkardığı Bir Yazılım.]

5. fastboot cihazın bootlader kilitini kaldırmak için kullanacağımız komutları aktif edecek dosya.

Not: Bütün dosyalar tek link halinde hazırlanmıştır.

İNDİR: http://www48.zippyshare.com/v/46760133/file.html

1. ADIM: İlk olarak yapmanız gereken. Dosyanın içinden çıkan MotorolaDeviceManager_2.3.4 programı bilgisayarınız kurun.

2. ADIM: petesmotorolaroottools_v1.06 dosyasını açın ve içinde ki petesmotorolaroottools_v1.06 uygulamasına tıklayın ve daha sonra telefonunuzda Ayarlar / Uygulamalar / Geliştirme girip USB hata ayıklaması) açın. Cihazı USB kablosu ile bilgisayarınıza bağlayın. petesmotorolaroottools_v1.06 klasörünün içinde support_files dosyasına dokunmayın ve silmeyin.

Resimde görüldüğü gibi Root My Phone tıklayın ve beklemeye başlayın. Cihazınız üç defa kapanıp açılacak ve işlem tamamlanacak. Biraz sabırlı olmanız gerekiyor. Biraz uzun sürebilir.

%5bResim:%2031736317.png%5d

Su dosyası hatası alırsanız aşağıdaki dosyanın içerisinde bulunan runme.bat işlem bitenekadar bekleyin.

Download

uploads/invertor/Root Yapma Yeni.rar

Pa: bilgineferi.com

3. ADIM:
Bu aşamada önce dosyanın içerisinden çıkardığınız. RSDLite6.1.4 programını bilgisayarınıza kurmanız gerekiyor.

4. ADIM: intl-fix-try1.sbf bu dosyayı RDS Lite ile flashlayacağız. Bunun için yapmanız gereken şey. Telefonu kapatın. Power + Ses Kısma tuşuna basın. Karşınızda Fastboot yazısı gelecek. Ses kısma tuşu ile ilerleyin ve RDS yazısını bulunda Ses Açma Tuşuna Basın ve Cihazınızı Bilgisayara Bağlayın.

Cihazın resimde ki gibi bağlı olması ve Connected yazması gerekiyor. RDS cihazını gördükten sonra resimde ki gibi filename kısmına intl-fix-try1.sbf dosyasını yerleştirin ve Starta basın. Bu sırada dosya yüklenmeye başlayacak. PASS yazısı gelene kadar bekleyin. Sıkın GİO'da yaptığınız gibi PASS yazısı gelmeden çekme işlemini yapmayın.

%5bResim:%2082424920.png%5d

ÖNEMLİ NOT: Atrix Cihazlar RDS ile Flash lanırken elektrik kesintisi vs olursa cihaz Hard Brick oluyormuş. Hard Brickinde çözümü yok diyorlar. Bu konuda bir araştırma yapmadım onun için kesin bir şey diyemeyeceğim. Bunun için dikkatli olun.  Laptop varsa onunla atmanızı öneririm. Elektrik gitse bile şarj olduğu için işlemi bitebilirsiniz. Ben gözümü karartıp yaptım. Laptop bağlıydı ama ama pili takılı değildi.

5. ADIM: Dosyasnın içinden çıkan fastboot klasörünü bilgisayarınızda C ana dizine yapıştırın. Cihazını kapatın Power + Ses Kısma tuşuna basın. Karşınızda Fastboot yazısı gelecek. Fastboot kısmında Ses Açma Tuşuna Basın ve Telefonu Bilgisayar Bağlayın.

Resimde gördüğünüz kotları sırası ile yazın.

%5bResim:%2088675841.png%5d

fastboot oem unlock komutunu yazdıktan sonra aşağıda ki gibi bir ekran gelecek.

%5bResim:%2035859448.jpg%5d

Ekranda UID numarası çıkacak. Printscreen yapın ve çıkan kodu bilgisayarınıza kaydedin ve saklayın.

Son olarak şu komutu yazıyoruz. fastboot oem unlock UIDNUMARANIZ

Bu aşamaya kadar ki işlemleri doğru yaptıysanız cihazınızın ekranı bu şekilde olması gerekiyor. Bu aşamadan sonra CWM yükleyip artık ROM yükleye bileceğiz.

%5bResim:%2094208226.jpg%5d

son olarak fastboot reboot    yazıp onaylıyorsunuz.

6. ADIM:
Son aşamamız. ROM Manger ile CWM yükleyeceğiz ve daha sonrasında ROM yükleyeceksiniz.

ROM Manger İndir

ROM Manager Premium v5.5.3.7 

Rar Pas: bilgineferi.com

Çalışltırıp sırası ile müteakip maddelerde belirtilen işlemleri uygulayın.

1:  Karşınıza gelen uyarıya tamam diyip Recovey Setup'ı tıklayın

2: ClockWorkMod Recovery 'i  tıklayın

3:  Motorola Atrix 4 G'yi tıklayın

4: Flash ClockworkMod Recovery'i tıklayın

5: İşlem bitenekadar bekleyin

6: Evet'i tıklayın

7. tamamı tıklayın  Flash ClockworkMod  Touch uyarısı gelirse iptali tıklarsınız  işlem tamamdır.

ÖNEMLİ NOT:
Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra eğer RAM Miktarınız 350'a düşerse aşağıda ki RAMFİX dosyasını CWM (Recovery) ile flashlayın.

http://www.mediafire.com/?g8nn5c3voprrbkq

Bütün işlemler bitmiş cihazınız rom kurmaya hazır bir hale gelmiştir. Hadi hayırlı uğurlu olsun.

==================================================

Yukarıda ve aşağıda  belirtilen tüm işlemler için kullanılacak olan orjinal dosyaları  aşağıdaki linktende indirebilirsiniz. (Linkler premium silinmez)

Download Luzumlu Programlar

uploads/invertor/Root Yapma Yeni.rar

ROM Manager Premium v5.5.3.7 

Download Atrix MB860 Orjinal Türkçe Romu

==================================================

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Orjinale Dönme

Yukarıda paylaşılmış olan  fastboot klasörünü bilgisayarın c:/ dizinine atıyorsunuz.

Fastboot modda telefonu açıyorsunuz.
Bilgisayarda Çalıştır'a cmd yazıp çalıştırıyorsunuz.
Sırasıyla aşağıdaki kodları giriyorsunuz.

(Her kod satırının bitiminde Enter yapın.)

cd c:/
cd fastboot
fastboot erase boot
fastboot erase system
fastboot erase userdata
fastboot erase cache
fastboot erase webtop
fastboot erase preinstall
fastboot reboot

Sonra aşağıda bulunan orjinal rom dosyasını indirin

1FF-olympus_emara-user-2.3.4-4.5.2A-74_OLE-31-release-keys-signed-Retail-TR.sbf.gz - Google Drive

1FF-olympus_emara-user-2.3.4-4.5.2A-74_OLE-31-release-keys-signed-Retail-TR.sbf dosyasını  RDS Lite ile flashlayacağız. Bunun için yapmanız gerekenler:

Telefonu kapatın.
Power + Ses Kısma tuşuna basın.
Karşınızda Fastboot yazısı gelecek. Ses kısma tuşu ile ilerleyin ve RDS yazısını bulunda Ses Açma Tuşuna Basın ve Cihazınızı Bilgisayara Bağlayın.
Cihazın resimde ki gibi bağlı olması ve Connected yazması gerekiyor. RDS cihazını gördükten sonra resimde ki gibi filename kısmına 1FF-olympus_emara-user-2.3.4-4.5.2A-74_OLE-31-release-keys-signed-Retail-TR.sbf dosyasını yerleştirin ve Starta basın.
Bu sırada dosya yüklenmeye başlayacak.
PASS yazısı gelene kadar bekleyin.

NOT: Sakın PASS yazısı gelmeden çekme işlemini yapmayın.

Not: Anlatım  Alıntıdır

Saygılarımla
invertor

Düzenleyen invertor - 20-09-2015 Saat 22:09
Yukarı Dön
invertor Açılır Kutu Gör
Security Professional
Security Professional
Simge
İnventor

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı invertor Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01-10-2014 Saat 09:29
CWM Recovery Nedir?

Bilinmeyen Terimler ve Anlamları:

Reboot system now;
Recovery menüsünden işiniz bittiğinde cihazı otomatik yeniden başlatmanızı sağlıyor.[ads]

Apply sdcard:update.zip; update.zip adındaki bir dosyanız varsa hafıza kartında bu seçenek ile direk flashlayabileceğinizi sağlıyor.

Wipe  data / factory reset; Cihazınıza kurulu olan rom’un dosyalarının silinmesi ve aynı zamanda kullanıcı verilerinizi silmeye yarar. Rom yükleme işlemi yapmadan önce bu işlemin yapılması şart!

Wipe cache partition; Eski rom’dan kalan kalıntıları temizler. Rom yüklemeden önce kesinlikle yapılması gereklidir.

İnstall zip from sd card; Bu ve bunun altındaki seçenekler rom yükleme işlemini gerekli .zipli rom’u flashlamanızı sağlar. Bu seçeneğin içinde yer alan diğer seçeneklerde hafıza kartındanmı yükleme yapılsın yada varsa cihazın hafızasındaki rom’mu yüklensin seçnekleri vardır. Rom, Kernel, Eklenti vs… yükleme işlemi bu seçenek ile yapılır.

Android yada Backup and restore;
Bu seçenekte cihazınıza rom kuracaksınız ama daha önce yedeğini backup (yedekleme) işlemini yapmanızı sağlar ve aynı zamanda yedekteki bir rom’unuzu restore (geri yükle) seçeneği ile geri yükleme işlemini yapar. Unutulmamalıdır ki wipe seçeneklerinden önce yapılmalıdır aksi halde tüm veriler silinir. Yedekleme uygulamlardan tutun tüm ayar ve fonksiyonların yanında rehber ve mesaj gibi uygulamarın yedeğini de tamamen alır.

Mounts and Storage; Bu seçenekte ise hafıza birimleri yer almaktadır. Burası üst düzey kullanıcılar içindir, herkes kafasına göre işlem yapamaz bu seçenekte çünkü burada systemin formatlamasından imeinizin formatlanmasına kadar seçenekleri vardır. O yüzden ihtiyaç olmadıkça bu seçeneği kullanmanızı önermiyorum.

Advanced; Burada yer alan Wipe Dalvik Cache seçeneği rom kurduktan sonra gerekli bir işlemdir. Rom yüklerken gereksiz biriken dosyaları silmenize yarar aynı zamanda Battery wipe yaparak bataryanızın tom dolduğunu kontrol edebilirsiniz. Burada da bazı seçenekler daha var burasıda üst düzey kullanıcılar açısından iyidir.

Detaylı Bilgi:

CWM Recovery menüsüne girdiğinizde liste şeklinde hazırlanmış bir menü karşınıza gelir. Bu menüde ilerlemeyi ses açma ve ses kısma tuşları ile yaparsınız. İşlevlerin çalıştırılması ise Home tuşu yada Güç tuşuyla yapılmaktadır. Son dönemde dokunmatik versiyonu da çıkmış olup burada menüler ekran üzerinden dokunma ile işlerlik kazanmaktadır. Aralarında temel fonksiyonlar açısından bir fark yoktur. Menülerin kullanımları ve hangi işler için kullanılabileceklerini şu şekilde açıklayabiliriz;

- reboot system now

- apply update from sdcard (sdcard içinde bulunan update.zip dosyasını yüklemek için kullanılır.)

- wipe data/factory reset (cihazın sistem bölümündeki tüm kişisel verileri silmek ve ayarları sıfırlamak için kullanılır.)

- wipe cache partition (önceki kurulumlardan kalan verileri temizlemek için kullanılır.)

- install zip from sdcard

>>choose zip from sdcard (sdcard içinde bulunan zip uzantılı rom ve modifikasyonları kurmak için kullanılır.)

>>apply sdcard/update.zip (apply update from sdcard ile aynı işlevi görmektedir.)

>>choose zipe from internal sdcard (dahili depolama alanından zip dosyası seçip yüklemeye yarar.)

>>go back (bir önceki menüye dönmenizi sağlar.)

- backup and restore

>>backup (telefonda kurulu olan sistemi herşeyi ile birlikte yedeklemede kullanılır.)

>>restore (daha önce backup kısmından alınan yedeği geri yüklemek için kullanılır.)

>>advanced restore (daha gelişmiş seçeneklerin bulunduğu üstteki seçenek ile aynı işe yarayan kısım.)

>>backup to internal sdcard (hafıza kartı kullanıyorsanız dahili depolama alanına yedek almak için kullanılır.)

>>restore from internal sdcard (daha önce dahili depolama kısmına alınan yedeği geri yüklemek için kullanılır.)

>>advanced restore from internal sdcard (bir üstteki seçeneğin daha gelişmiş geri yükleme seçeneğidir.)

- mounts and storage (bu bölüm karşılık gelen partition kısımlarını aktif/inaktif hale getirmeyi ve buraları formatlamayı sağlar)

>>mount(unmount) /efs

>>mount(unmount) /cache

>>mount(unmount) /system

>>mount(unmount) /data

>>mount(unmount) /sdcard

>>mount(unmount) /emmc

>>format /cache

>>format /system

>>format /data

>>format /sdcard [Hafıza kartınız(external sdcard) takılı ise onu formatlar, takılı değilse dahili hafızayı(internal sdcard) formatlar]

>>format /emmc [Hafıza kartınız(external sdcard) takılı ise dahili hafızayı(internal sdcard) formatlar

>>mount USB storage (recovery açık ike usb kablosu ile dahili depolama alanına erişimi sağlar)

>>go back

- advanced

>>reboot recovery (recovery modunu kapatıp açmada kullanılır.)

>>wipe dalvik cache
(java sanallaştırması için kullanılan geçici dosyaları temizler.)

>>wipe battery stats (batarya kullanım istatistiklerini sıfırlar.)

>>report error (recovery üzerinden yapılan işlemlerde çıkan hata kayıtlarının görüntülenebildiği kısımdır.)

>>key test (telefon tuş fonksiyonlarının test edilebildiği kısım.)

>>show log (recovery üzerinde yapılan işlemlerin kayıtlarının görüntülenebildiği kısım.)

>>partition sd card (sdcard bölümünün boyutlandırmasının yapılabildiği ve depolama alanının boyutunun belirlenebildiği kısımdır. işlemden sonra bu bölümler otomatik formatlanır.)

>>fix permissions
(dosya izinlerinin varsayılan ayarlara döndürüldüğü kısım.)

go back

- power off (cihazı komple kapatır.)

- go back

Alıntıdır

Saygılarımla
invertor

Düzenleyen invertor - 01-10-2014 Saat 09:41
Yukarı Dön
invertor Açılır Kutu Gör
Security Professional
Security Professional
Simge
İnventor

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı invertor Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09-10-2014 Saat 17:25
Motorola  Atrix  MB860  Görüşme Kaydı "Gelen ve giden arama içeriğini kaydetme"

Alıntı
merhaba arkadaşlar 3 hafta önce atrix aldım telefon geldikten sonra marketten call recorder programını yükledim yalnız çağrılar kaydedilmiş gibi görünmesine rağmen kayıtları dinlemek istediğimde hiç ses gelmiyor.önceki android telefonumda kayıt yapılıyordu.acaba benim telefonda bir sorun mu var yoksa atrixte çağrı kayıt etmek mümkün değil mi? bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bilgi verirse çok sevinirim..

Merhaba ahmet,

Mahremiyet konularında duyarlı bir firmanın cihazını kullanıyorsun. Görüşme kaydetme özelliği ABD ve Avrupa Atrix'lerde kapalıyken, Çin'de satılan ME860 ATRIX modelinde bu özellik aktif. Yani olay tamamen yazılımsal bir kısıtlamadan ötesi değil.

Düzenleyen invertor - 09-10-2014 Saat 17:27
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bu Sayfa 0.156 Saniyede Yüklendi.