Bilginin Adresi Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Bilgisayar > Yazılı ve Görsel Program Anlatımları
  Aktif Konular Aktif Konular RSS - Ulead Video Studio 10 Plus (Resimli anlatım)
  SSS SSS  Forumu Ara   Events   Kayıt Ol Kayıt Ol  GiriÅŸ GiriÅŸ

Ulead Video Studio 10 Plus (Resimli anlatım)

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Uzman
Uzman
Simge

Status: Aktif DeÄŸil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı hackers_kral Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Ulead Video Studio 10 Plus (Resimli anlatım)
    Gönderim Zamanı: 24-11-2007 Saat 22:02
 .:: Video'ya logo ekleme ::.
1-Adım: Programı kurduktan sonra açıyoruz ve aşağıdaki gibi 3 kategoriden oluşan bir pencere geliyor karşımıza.

2-Adım: Ve biz " VideoStudio Editor " seçeneğini kullanacağız...
3-Adım: programın genel görünmü aşağıdaki gibi

4-Adım: Daha sonra logo ekleyeceğimiz video'nun olduğu klasöre giderek, video'yu sürükleyerek programa bırakıyoruz...(aşağıdaki alana bırakıyoruz, ben Click adlı filmi kullanıyorum)

5-Adım: Video'yu programa import ettikten sonra yukarıdaki seçeneklerden " Share " tıklıyoruz.

6-Adım: Yine yukarıdaki seçeneklerden " File " menüsüne giriyoruz ve " İnsert Media File To Library " seçeneğinden " İnsert İmage " seçiyoruz.

7-Adım: Açılan pencereden logo olarak kullanacağımız resmi seçip " Aç " tıklıyoruz..
8-Adım: " Aç " tıkladıktan sonra resmi programa import etmiş oluyoruz ( aşağıda ki resimde import ettiğimiz resmi görüyoruz )

aşağıdaki video zincirinin altına bırakıyoruz....

9-Adım: Resmi video'nun altına bıraktıktan sonra önizlemede resmin ortaya yerleştiğini görüyoruz

10-Adım: Önizlemede gördüğümüz gibi resmin kenarlarında boyutlandırma yapabiliriz.. ve köşelerden veya kenarlardan logonun boyutunu isteğinize göre ayarlayın (Eğer boyutlandırma noktaları yoksa aşağıdan resmi seçerseniz boyutlandırma noktaları çıkar)

11-Adım: Logonun videoda nasıl duracağını izlemek için; İlk önce, az önce söylediğimiz gibi logonun boyutunu ve yerini manuel olarak ayarlayın daha sonra yine yukarıdaki seçeneklerden " Share " seçeneğine tıklayın, ve sonra aşağıda video ve logonun bulunduğu kısımda solda bir seçenek var ona tıklayın( sonradan eklediğiniz herşeyin hep beraber yürütülmesini sağlar) sonra önizleme ekranında videoyu yürütün ve logonun nasıl durduğuna bakın...

12-Adım: Tüm bunları yaptıktan sonra göreceksiniz logo videonun tamamında yer almayacak 3-4 saniyelik bir kısımda yer alacak, videonun tamamı boyunca kalması için fareyi aşağıdaki konuma getirerek logoyu videonun sonuna kadar uzatmalısınız.

13-Adım: Herşeyi yaptıktan sonra artık logolu videomuz hazır... Sadece kaydetmek kaldı onuda şöyle yapacaksınız; Eğer " Share " bölümünde değilseniz yukarıdan tıklayarak bölüme gelin, " Create Video File " seçeneğinden kaydetmek istediğiniz video türünü seçip kaydediniz..(tür olarak tür ve çözünürlüğünü kullanım alanınıza göree seçim yapınız mesela youtube video hazırlayanlar tür olarak wmv 352*288, 30 fps önerilir) pc de izleyecek olanlar tür olarak wmv 1440*1080, 25 fps önerilir, eğer çok kaliteli olmasını istiyorsanız mpeg uzantıda kaydetmelisiniz.)

Bu arada TTV nin ilk sinema filmi Click oldu  kimse inkar edemez logosu bile var  hadi hayırlı olsun..

- SONUÇ -
Yukarı Dön
hackers_kral Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı hackers_kral Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24-11-2007 Saat 22:02

.:: Video'ya Ses Ekleme ::.

Evet arkadaşlar söz verdiğim gibi hergün anlatımlara devam edicem.. Bugün videoya nasıl ses eklenir onu göstercem. Şimdi video'ya ses ekleme derken insanın aklına 2 şekilde geliyor
  • Video arkaplanına ses ekleme
  • Videonun sesini kapatıp ses ekleme(bu seçenekte sadece eklediğiniz ses yürütülür video sesi olmaz),
2 çeşit fakat ikiside aynı şekilde yapılıyor sadece videonun sesini kapatmak için bi butona tıklamanız yeterli bu yüzden normal ses eklemeyi anlatçam ve alta videonuın seni nasıl kapanır onu yazcam, videonun sesini kapatırsanız 2. seçeneği elde edersiniz.

1-Adım: Video'ya logo ekleme dersimizde, programa nasıl video import ( yüklemek ) edilkir söylemiştik burayı atlıyorum ve video programa import edilmiş halinden başlıyorum... Aşağıda gördüğümüz gibi video şuan program içerisinde ( Bu anlatımda ise Hızlı ve öfkeli tokyo filmini kullanacağız) resimde video'nun 2 parça gibi durmasına bakmayın o arayı kesip attım yani bütün olarak düşünün kafanız karışmasın

2-Adım: Evet şimdi başlıyoruz; yukarıdan " File " seçeneğinden " İnsert Media File To Library " seçeneğine geliyoruz ve ordan " İnsert Audio" tıklıyoruz ve açılan pencereden import edeceğimiz müzik,ses,parçayı seçip " Aç " diyoruz (Ben Grup vitaminden - Ellere varda bize yokmu şarkısını kullanacam bu arada filmin başında 2 Fast 2 Forious - Six Days şarkısı çalıyor)

Şarkıyı burdan tutarak aşağıda vidoenun bulunduğu şeritte en alta bırakıyoruz...

3-Adım: Müzik parçasını aşağıdaki şeride koyduktan sonra istediğiniz kısımlar kesebilirsiniz.. veya kaydırarak video'nun belirli kısımlarına getirebilirsiniz.. Kesle işlemini yapmak için aşağıdakli şeritten ses parçasına tıklayınız, kesmek istediğiniz yere uzun imleci getiriniz ve daha sonra üstteki menüden " Clip " seçeneğinden " Cut Clip " tıklayarak kesme işlemini gerçekleştiriniz.

Kestikten sonra

4-Adım:Kestikten sora müziğin bir parçasını silmek için, silmek istediğiniz parçaya sağ tıklayarak " delete " tıklayınız

5-Adım: Herşeyi yaptıktan sonra deneme vakti geldi şimdi üstteki menüden " Share " menüsüne tıklıyoruz

6-Adım: Share menüsüne tıkladıktan sonra aşağıdaki resimde gösterilen butona tıklayınız (bu buton aşağıdaki zımbırtıların hep beraber çalışmasına yarıyor) buna tıkladıktan sonra önizleme ekranında yürüterek müziğin video sesi ile birlikte çaldığını göreceksiniz.

Video sesini kapatıp sadece eklediğiniz müziğin çalması için sadece aşağıdaki resmi inceleyiniz...

yukarıdaki resimde gösterileni yaparsanız artık video yürütülürken sadece sizin eklediğiniz müzik çalacaktır... Bu arada Koskoca UNIVERSAL Sütidyolarında yapılan Hızlı ve öfekli Tokyo filmi Grup vitamin - Ellere varda bize yokmu şarkısı ile başlamış oldu vatana millete hayırlı olsun

.:: Video'ya Yazı Ekleme ::.

Tekrar merhaba arkadaşlar.. yine söz verdiğim gibi bugünkü anlatımımı yapacağım ve bugünkü anlatım video'ya yazı ekleme..... Sözü uzatmadan başlıyorum.....

1-Adım:Video'ya yazı eklemek için ilk önce video'yu programa import(yükleme) edeceğiz.. bu işlemi anlatmaya gerek yok sanırım ilk anlatımda bundan bahsetmiştik..Bu arada bu anlatımda ise vizyona yaklaşık 2 hafta önce giren 300 Spartalı filmini kullanacağız..Aşağıdaki şekilde import edilmiş hali var

2-Adım: Video'yu programa import ettikten sonra yazı ekleyeceğimiz yeri belirliyoruz.. Bu belirleme işlemini ister önizleme ekranında ister aşağıdaki şeritte imleci hareket ettirerek yapabiliriz.

Önizleme ekranı ------Şeritteki imleç----yazı yazılacak kısım

3-Adım: Yeri belirledikten sonra yine aşağıdaki şeritte dikkat ederseniz " T " butonu var ona tıklayınız...

4-Adım: Butona tıkladıktan sonra dikkat ederseniz hem önizleme ekranında " Double - Click Here to add a title" türkçesi başlık eklemek için 1 kez tıkla gibi bişey ing. iyi değildir, cümleyi yanlış kurmuş olabilirim, hemde önizleme ekranının sağ tarafında çeşitli font ve şekillerde yazılar gelmiş olcak..

5-Adım: Şimdi normal bir yazı yazmak için önizleme ekranına 1-2 kez tıklayın ve yazı yazmak için imlecin geldiğini göreceksiniz sonra istediğinizi yazın sağ tarafta renk ve yazı büyüklüğünüde ayarlayabilirsiniz...

Hazır fontlardan kullanmak için ise istediğiniz yazı fontunu sürükleyerek aşağıda " T " butonunun bulunduğu şeride bırakmanız gerek

6-Adım: Yazdığınız yazılara animasyon efektleri vermek için ise; ilk önce yazıyı yazın daha sonra aşağıdaki şeritten yazıyı seçerek " Animation "penceresine tıklayın... ordan istediğiniz efektleri seçerek yazınıza efekt verebilirsiniz

7-Adım: Yazının ekranda kalacağı süreyi ise yine aşağıdaki şeritten yazı parçasını uzatıp kısaltarak ayarlayabilirsiniz..

8-Adım:Herşeyi yaptıktan sonra sadece kaydetmek kalıyor geriye... Eğer " Share " bölümünde değilseniz yukarıdan tıklayarak bölüme gelin, " Create Video File " seçeneğinden kaydetmek istediğiniz video türünü seçip kaydediniz..(tür olarak wmv 352*288, 30 fps önerilir)

Yukarı Dön
hackers_kral Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı hackers_kral Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24-11-2007 Saat 22:05
 :: Video Düzenleme ::.

Evet arkadaşlar anlatıma video genel düzenleme ile devam ediyorum... Bu anlatımda videolar üzerinden genel düzenlemeler püf noktalar vs. vs. anlatacak ve tüm anlatımı bitireceğim, inanıyorumki anlatım tamamen bittikten sonra birçok arkadaşımız videolar üzerinden istediği bir çok şeyi gerçekleştirebilecek...

- Video kesme
Video düzenlemede en çok kullanılan veya aranan şey video kesmedir. İlk olarak bundan başlıyorum. Video kesmek için ilk önce video muzu programa import ediyoruz. (İmport etme işlemini geçiyorum çünkü daha önce 2-3 kere bahsettik )Daha sonra videoyu seçerek önizleme veya aşağıdaki şeritten kesmek istediğimiz alana geliyoruz, kesmek istediğimiz yere geldikten sonra üstteki menüden " Clip " menüsünden " Cut Clip " diyoruz ve video kesilmiş oluyor. Bu şekilde videoyu klesmiş olduk eğer videoyu kestikten sonra işimize yaramayan bir kısım var ise bunu silmek için silmek istediğimiz video parçasını aşağıdaki şeritten seçerek sağ tıklıyoruz ve " Delete " diyoruz.

- Video Renkleri ile oynama
Video renkleri ile oynayarak nostaljik veya çeşitli ortamlar yaratabilirsiniz. Bunun için aşağıdan videomuzu seçiyoruz ve " Color Correction " seçeneğinden renkleri isteğimize göre değiştiriyoruz

- Video Sesini Kapatma/Silme veya sadece videonun sesini kaydetme
Video sesini kapatmak veya silmek için yapmamız gereken sadece aşağıdan videoyu seçerek " Split Audio " seçeneğine tıklıyoruz, tıkladıktan sonra aşağıdaki şeritte gördüğümüz üzere video ve ses ayrılmış oluyor. Burdan videoyu silerek kaydederseniz sadece ses dosyasını kaydetmiş olursunuz, "
Total Video Coverter "programını kullanarak mp3 formatına çevirebilirsiniz. Veya aşağıdaki resimde gösterilen ses işaretine tıklayarak videonun sesini kapatabilirsiniz. Videonun sesini komple silme için ise ses dosyasına aşağıdan sağ tıklayarak " Delete " demeniz yeterli artık video sessiz olacaktır.

- Videodan resim alma
Videodan resim almak için yapmanız gereken sadece videoyu programa import etmek ve aşağıdan videoyu seçeek " Save as Still İmage" seçeneğini kullanarak resim alabilirsiniz videodan

- Video Döndürme
Video döndürmek için yine aşağıdan video seçiyoruz ve aşağıdaki resimde belirtilen butonları kullanarak video yu döndürebiliyoruz..

- Videoya efekt verme********************************************* *******
Video efekt vermek için; Nostaljik, farklı renkler akan görüntüler vs. vs. daha 10 larca efekt var bunları yapabilmek için yine aşağıdan videoyu seöiyoruz ve " Attribute " bölümünden istediğimiz efekti sürükleyerek videonun üzerine bırakıyoruz(aşağıdaki videonun üzerine)

- Videoya geçişler ekleme
50 nin üzerinden geçiş efektleri programda mevcut. Geçiş eklemek için doğal olarak iki video parçası lazım ki iki video arasında geçiş olsun. Bunun için ister 2 farklı videoyu programa import edin ister aynı videoyu keserek geçişler ekleyin. Geçiş eklemek için yukarıdaki menüden " Transition " seçeneğinden herhangi birini seçiyoruz ve oradaki geçişlerden istediğimizi aşağıdaki şeritte videoda kestiğimiz yere bırakıyoruz (fakat video üzerine değil kestiğimiz yere bırakıyoruz o arada geçiş oluyor)

-Videoya başlık ekleme
Videoya başlık eklemek için yine üstteki menüden " Title " seçeneğini kullanıyoruz ve sağ bölümde 8-10 tane çeşitli hazır başlıklar var onlardan birini seçiyoruz ve aşağıda videonun altında " T " harfinin bulunduğu sıraya bırakıyoruz ve videoya başlık eklenmiş oluyor

-Flash animasyon ekleme ÖRNEK VİDEO İÇİN TIKLAYIN *********************************************
Bu özellik en çok kullandığım özelliktir, gerçekten biraz yaratıcı olunursa mükemmel videolar ortaya çıkarabilirsiniz. Kesinlikle bu özellii denemenizi tavsiye ederim, yapmanız gerek yine üstteki menüden " Flash Animation " tıklamak ve program içerisinde hazır 2 tane flash gelecektir onlardan taç olanı kullanırsanız daha güzel olur kanaatimce, bu flashlardan birini sürükleyerek aşağıda videonun bulunduğu satırın bir altına bırakarak flashı eklemiş olursunuz. Nasıl olduğunu(önizleme) öğrenmek için üstteki menden " Share " tıklayın ve aşağıdaki resimde belirtilen küçük butona tıklayarak tm zımbırtıların hep beraber çalışmasını sağlayın sonra önizleme ekranını kullanarak flashın naısl olduğuna bakabilirsiniz. Kendi flashlarınızı eklemek için ise yapmanız gerek masaüstünden kendi flashınızı sürükleyerek programdaki diğer 2 flashın yanına bırakmak.

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bu Sayfa 0.156 Saniyede Yüklendi.