Bilginin Adresi Homepage
Forum Home Forum Home > Yaşama Dair > Eğitim Dünyası > Ödevler
  New Posts New Posts RSS Feed - van de graaff
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

van de graaff

 Post Reply Post Reply
Author
Message
inanagyuz View Drop Down
Yeni Üye
Yeni Üye


Joined: 12-11-2007
Status: Offline
Points: 0
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote inanagyuz Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: van de graaff
    Posted: 12-11-2007 at 01:38

van de graaff jenaratörü arıyorum arıyorum paylasırsanız sevinirim

Back to Top
hackers_kral View Drop Down
Uzman
Uzman
Avatar

Joined: 07-03-2006
Status: Offline
Points: 676
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote hackers_kral Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 12-11-2007 at 04:43
 

VAN DE GRAAFF JENERATÖRÜ, milyonlarca voltluk gerilimler oluşturabilen elektrostatik jeneratör. Esas olarak dikey hareket eden, kumaştan yapılmış ve yalıtılmış sonsuz bir kayıştan oluşur. Alttaki kasnakta kayışa sivri uçlar aracılığıyla 100 kilovolta kadarlık yükler verilir ve kayış bu yükü, büyük (çapı 15 metre kadar) bir boş küre içinde bulunan üstteki kasnağa doğru taşır. Yükler üstteki kasnağa gelmeden, küreye bağlı toplayıcı fırçalarla alınır ve (kürenin içinde kalamayacaklarından) yükler kürenin dış yüzeyinde birikir. Böylece kürenin potansiyeli giderek artar. Bu jeneratörü ilk kez gerçekleştiren, ABD’li fizikçi R. J. Van de Graaff’tır (1901-1967). Bu türden jeneratörler, daha sonra kumaş kayış yerine, yalıtkan iplerle bağlanmış bir dizi metal boncuk kullanılarak yapılmıştır. Pelletron adı verilen bu sistemle, iki jeneratörün seri olarak kullanılması hâlinde, 30 milyon voltluk gerilimlere ulaşılmıştır. Van de Graaff jeneratörü, parçacık hızlandırıcısı olarak çeşitli biçimlerde kullanılır.

 
Farklı bir tanım
 
Fig. 4 Drawing of the Van de Graaff generator at Round Hill (South Darmouth, Mass.) From Heilbron, Seidel, op. cit. note 4)
 

Van de Graaff Jeneratörü :

      İçinde bulunan bir plastik kayışın metal bir küreye sürtünmesi ile kürenin elektron kaybederek pozitif elektrik yükü ile yüklenir. Biriken elektrik miktarı yaklaşık 500.000 Volt'tur. Bu miktar, havada yaklaşık 50 cm uzunluğunda kıvılcımların (elektron arkı) oluşmasına neden olur. Havada 1 mm uzunluğunda böylesi bir kıvılcım oluşması için 1000 Volt'luk bir potansiyel farkın olması gerektiği, bilimsel deneyler sonucu bulunmuştur.

 
İngilizce kaynak ve resim
 
 
 


Edited by hackers_kral - 12-11-2007 at 04:47
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.359 seconds.