Print Page | Close Window

Dosya Uzantısı Kurtarma - File association fixes

Printed From: Bilginin Adresi
Category: Bilgisayar
Forum Name: İşletim Sistemleri
Forum Description: Windows ve diğer işletim sistemleri ile ilgili püf noktalar, sorularınız ve önerilerileriniz...
URL: http://www.bilgineferi.com/forum/forum_posts.asp?TID=8614
Printed Date: 26-02-2020 at 14:19


Topic: Dosya Uzantısı Kurtarma - File association fixes
Posted By: invertor
Subject: Dosya Uzantısı Kurtarma - File association fixes
Date Posted: 02-05-2010 at 14:45

Windows Xp, Windows Vista ve Windows 7 işletim sisteminde bilinen ve normal çalışan  bazı dosya uzantıları  birlikte aç komutuyla çıkar veya  yanlış bir uygulama ile çalışır.


 
Sebebi: Sisteme bulaşan  zararlı yazılımlardan  ötürü bu sorunlar ile karşılaşabilirsiniz..
 
Çözümü için:   Gerekli registry kayıtlarına  aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz,  işinize yarayanı indirip  rar dosyasının içerisindeki   registry kaydını  çalıştırın   böylelikle bozulan  registry kayırları   orjinal haline döneceğinden  bu tarz sorunları makinenize format atmadan düzeltebilirsiniz
 
 
Bir örnek verelim
 
 
 
Resimdede görüldüğü üzere dosya uzantıları .lnk olmuş ve  exe  uzantılı programlarda yanlış uygulamalarla açılmaktadır .
 
Bu şekil bir sorun ile karşı karşıya iseniz
 
 
Sorunu düzeltmek için  aşağıda  eklemiş olduğum dosyalardan  işletim sisteminize uygun olan lnk ve exe  dosyalarını indirin ardından  içerisindeki registry kaydını çalıştırın gelen uyarıdaki evet butonuna tıklayın sonra makınamızı yeniden başlat yapın.
sonuç olarak dosya uzantılarının normale dönüp sorunsuz bir şekilde çalıştığını göreceksiniz
 
 
 
Eklemiş olduğumuz  dosyalarından Hangi sorunlarda  hangi  registry dosyası işinize yarar bunları inceleyelim
 
 
Audiocd : audio ve track cdleriniz düzgün veya  uygun programla çalışmıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
avi : avi  formatındaki dosyalarınız düzgün veya  uygun programla çalışmıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
bat : bat  uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
bmp : bmp uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
chm : chm  uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
cmd : Komut Satırı işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
com :  exe nin hısımı "akrabası" olan  com  işlevini yitirmişse  bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
dir  :  dir   ile alakalı sorun varsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
drive : sürücülere giremiyorsanız. Sürücülere girmeye çalıştığınızda birlikte aç (open with) penceresiyle karşılaşıyorsanız bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
drv-ms :  drv-ms  uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
exe :  exe  uzantılı dosyalar ve programlar işlevini yitirmiş ve veya yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
folder : windows klasörlerinize çift tıkladığınızda içine giremiyorsanız yada başka uygulama ile  birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
gif : gif  uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
htm : html  uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
html : html  uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
ico :  ico   uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
inf :  inf   uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
jpe : jpe   uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
jpeg :  jpeg   uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
js :  js   uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
lnk :  Kısayollar yanlış uygulama ile çalışıyorsa  yada hiç işlev görmüyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
mp3 :  mp3   uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
mpe :  mpe   uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
mpeg : mpeg   uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
mpg : mpg   uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
msc : msc  uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
reg : reg  uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
scr : scr  uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
tif  : tif  uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
tiff  :  tiff uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
txt :  txt  uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
vbs : visual basic script uygulamarı "uzantılı dosyalar " devre dışı kalmış yada çalıştıramıyorsanız bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
wma : wma   uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
wmv : wmv   uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
xml : xml   uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
xps : xps   uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
zip :  zip   uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
 
Gerekli registry kayıtlarına  aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz,  işinize yarayanı indirip  rar dosyasının içerisindeki   registry kaydını  çalıştırın   böylelikle bozulan  registry kayırları   orjinal haline döneceğinden  bu tarz sorunları makinenize format atmadan düzeltebilirsiniz
 
 
 

Windows® XP xp için

Windows® XP File Association Fixes

Dosya Adı Download Download
batch http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/xp/batch.rar - http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/xp/cab.rar - http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/xp/chm.rar - http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/xp/com.rar - http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/xp/cpl.rar - http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/xp/directory.rar - http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/xp/drive.rar - http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/xp/eml.rar - http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/xp/exe.rar - http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/xp/folder.rar - http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/xp/gif.rar - http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/xp/hlp.rar - http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/xp/hta.rar - http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/xp/html.rar - http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/xp/ico.rar - http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/xp/ie.rar - http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/xp/inf.rar - http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/xp/jpg-jpe-jpeg.rar - http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/xp/link.rar - http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/xp/mpg.rar - http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/xp/msc.rar - http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/xp/msi.rar - http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/xp/msp.rar - http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/xp/reg.rar - http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/xp/scf.rar - http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/xp/scr.rar - http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/xp/tiff.rar - http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/xp/txt.rar - http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/xp/url_shortcut.rar - http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/xp/vbs.rar - http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/xp/zip.rar - File Association Fixes
 
Dosya Adı Download
audiocd http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/vista-windows7/audiocd.rar - avi http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/vista-windows7/avi.rar - bat http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/vista-windows7/bat.rar - bmp http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/vista-windows7/bmp.rar - chm http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/vista-windows7/chm.rar - cmd http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/vista-windows7/cmd.rar - com http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/vista-windows7/com.rar - dir http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/vista-windows7/dir.rar - drive http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/vista-windows7/drive.rar - dvr-ms http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/vista-windows7/dvr-ms.rar - exe http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/vista-windows7/exe.rar - folder http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/vista-windows7/folder.rar - gif http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/vista-windows7/gif.rar - htm http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/vista-windows7/htm.rar - html http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/vista-windows7/html.rar - ico http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/vista-windows7/ico.rar - inf http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/vista-windows7/inf.rar - jpe http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/vista-windows7/jpe.rar - jpeg http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/vista-windows7/jpeg.rar - js http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/vista-windows7/js.rar - lnk http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/vista-windows7/lnk.rar - mp3 http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/vista-windows7/mp3.rar - mpe http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/vista-windows7/mpe.rar - mpeg http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/vista-windows7/mpeg.rar - mpg http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/vista-windows7/mpg.rar - msc http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/vista-windows7/msc.rar - reg http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/vista-windows7/reg.rar - scr http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/vista-windows7/scr.rar - tif http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/vista-windows7/tif.rar - tiff http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/vista-windows7/tiff.rar - txt http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/vista-windows7/txt.rar - vbs http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/vista-windows7/vbs.rar - wma http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/vista-windows7/wma.rar - wmv http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/vista-windows7/wmv.rar - xml http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/vista-windows7/xml.rar - xps http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/vista-windows7/xps.rar - zip http://www.bilgineferi.com/forum/uploads/invertor/dosya-uzantisi-kurtarma/vista-windows7/zip.rar - http://www.bilgineferi.com/forum/forum_posts.asp?TID=8328" rel="nofollow - Hash Kontrolü yapma ( MD5, SHA-1, CRC32,... vb)Replies:
Posted By: wolf
Date Posted: 02-05-2010 at 16:30
Sayın invertor ellerinize sağlık, benim de başıma şu gelmişti. kısyaollarımın hepsinin uzantısı .lnk oldu ve birlikte aç komutuyla acılıyordu registry kayıtlarıyla hallettik sonunda sorunu sonunda. Deli eden bir sorun..


Posted By: memolo
Date Posted: 03-05-2010 at 21:33
Ellerine sağlık wolfla aynı sıkıntıyı bende çektim bu sayede benimkide düzeldi


Posted By: S3Z3R
Date Posted: 04-05-2010 at 08:12
Teşekkürler invertor çok emek harçamışsın
Eline sağlık


-------------Print Page | Close Window