Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Phreaking & Security !

Nereden Yazdırıldığı: Bilginin Adresi
Kategori: Bilgisayar Güvenliði / Computer Security
Forum Adı: Güvenlik / Security Makaleleri
Forum Tanımlaması: Bilgisayarýnýzý Her Türlü Saldýrýya Karþý Korumak Ýçin Yapmanýz Gerekenler
URL: https://www.bilgineferi.com/forum/forum_posts.asp?TID=7688
Tarih: 24-04-2024 Saat 16:49

Konu: Phreaking & Security !
Mesajı Yazan: megabros
Konu: Phreaking & Security !
Mesaj Tarihi: 08-06-2009 Saat 14:32

Diðer yazýmda daha çok mantýk yürüterek AI ( Yapay Zeka )’nýn ölçütlerinde basit bir sosyal mühendislik hikayesi belirtilmekteydi. fakat genel kýsmý deðilde % 50 lik kýsmý diyebilirim bunda ise bir þirketiniz varsa örn : Telekomünikasyon þirketi gibi

* Haberleþme sistemleriniz güvenliðini nasýl saðlarsýnýz ?
* Fiber Optik Baðlantý Güvenlik önlemleri – tamami ile kontrol altýnda olmaz ise sonuçlarý ?
* Telefon Ýletiþim ve Anahtarlama Sistemlerine engel olma

gibi beyin fýrtýnasýna eþdeðer konularý iþliycez..

* 1.Haberleþme sistemleriniz güvenliðini nasýl saðlarsýnýz ?

– öncelikle þunu belirtmek isterim ki ; haberleþme sistemlerimizi aklýmýza geldiðince gözden geçirir isek.

- Vazçgeçilmez Telefonumuz
- VoIP System building
- DSL
- Kurumsal Sistem üzerinden
- Uydu Haberleþmesi ve Hücresel Haberleþme

bizim iþliyeceðimiz konu/konular

Telefon , VoIP System Building , Uydu Haberleþmesi ve Hücresel Haberleþme
*

+ Telefonlar : biliyoruz ki basit sistemler anolog yada dijital sistemler GSM ile alakasý olmadýðý için bizim iþleyeceðimiz telefonlar ahize türleridir. ev , iþyerleri etc. etc. bu yüzden ilk önce þunu söylüyebilirim ki eskiden 198x yýllarýnda

örn : 1 tuþuna 10 kere bastýðýnýzda basit þebeke frekanslarý karýþýrdý yada ancesory sistemler olan sokak külübüleri OEM Bantlar ve EMC. 3M, gibi bant türleri ile deðiþtirilerek bedava konuþulabilinmekteydi. bunlar ise mazi oldular þimdi ise dijital sistemler hyperler sayesinde kontrol edildiði için bu imkansýz durumda bunu ise AI yapmaktadýr. peki AI nasýl korunabilir bilgisayar sistemleri duygularý olmayan devamlý durmadan kullanýlan insan kontrol’ü altýnda olan aciz makinelerdir çünkü bunlarý üretende bizzat insanoðludur.

Main sistemlerin anladýðý dil ise Binary So. dur ( 2 li taban ) makine dili diðer adý ile elektronik dilidir. bütün elektronik cihazlarýn çalýþmasý bu prensiptedir. bu sebepten dolayý örn : hex ile 0×31 = 1 sayýsý gibi bunlarý derliyerek elektronik sistemleri karýþtýrabilirsiniz elbetteki 0x.. vs. ile deðil birleþtirerek sonuç ise oluþturulan , tasarlanan elektronik cihazlarýnýn onu yapan insan oðlu tarafýndan remote olarak kontrol altýna alýnmasý ve buna insanlarýmýzýn þaþýrmasýdýr :) kardeþim onu icat eden sensin zaten.

telefon buluþu Alexander Graham Bell tarafýndan gerçekleþtirilmiþ ilk zamanlar 1,5 luk bakýr kablolardý þimdi se geliþmiþ teknoloji ile fiber baðlantýlar ve yer altýndan geçmeye baþladý. peki bu að kernel nasýl korunur

fiberoptik baðlantýlarýn matematik ile doðru orantýsý sonucunda geniþ bilgiler ile birkaç çözüm ile kontrol altýna alýndýðý görünmüþtür. örn : bir formül

Burda ;

A; dB/Km olarak fiberoptik kablonun zayýflatmasýdýr.
L:Km olarak kablo uzunluðudur.
PT: Fiberoptik kabloya uygulanan ýþýk darbesinin gücü
P :L km sonra ýþýk darbesinin gücü

bir çözüm yapalým umarým problemi becerebilmiþimdir :) kendim örnek yapýyým dedim

Soru ve Çözüm

peki bu bizim ne iþimize yaracak der iseniz. bu sayede dB/KM Bölümleri her firmaya vermemelisiniz. bu güvenlik önlemi çok önemlidir. bu bilgiler alýnýr ise PIC ile kontrol altýna alýnmasý içten deðil bu sayede internet göbeðine bilnlerce saldýrý gerçekleþir.

Fiber Optik baðlantý önlemlerini anlattýktan sonra kiþisel korunma yollarý

arayan her numarayý acmayýnýz evden , iþten (ama iþten her zaman açmalýsýnýz)

eðer telefonunuzun baðlantý noktalarýndaki gramajlarý biliniyor ise o zaman ufak bir devre ile çevrede bulunan semtex , c4 türü patlayýcýlar karþý taraftan devreye geçebilir. zor bir iþtir. fakat eðer dünya için deðerli bir insansanýz binlerce düþmanýnýz olacaktýr.

son olarak alýnan numara (eðer noyu görebiliyor iseniz) aramýz ve sesinizi dinlemiþ ise direk savcýlýktan bu numaranýn dinlenmesini talep ediniz.

VoIP System building : biliyoruz ki bedava pbx sistem’i olarak bilinir dev þirketler tasarruf (%60) yaralanmak için
VoIP denen sistem’ kurdurmaktadýr. bilginize bende uygun fiyat’a kurabilirim :)

VoIP : Internet ve Intranetlerin geliþerek yaygýnlaþmasýyla birlikte, ses iletiþiminin paketlenerek, analog teknolojilere göre daha avantajlý olan IP aðlarý üzerinden transferi son derece cazip ve ekonomik gözükmektedir.

amacý budur. gelelim güvenlik konusunda alýcaðýnýz US quantum olmasýna özen gösteriniz. 2 að arasýndaki router sistem’i en iyi o donaným koruyabilir. diðer önlemler ise

bedava telefon sistem’i ile aranan , arayan þahýslarýn günlül iframe olarak listeleri. ve bunlarýn 3,4 kiþilik bir grup’a inceletilmesi. diðer yönden uygulacaðýnýz bir güvenlik önlemi bulunmaktadýr. olmadý sistem’in fiþini çekin.

Uydu Haberleþmesi ve Hücresel Haberleþme Korunma Yollarý : Derin , etkileyici , fazlasý ile detaylý bir konu biliyoruz ki uydu vs. gibi sistemler ülkemizde geliþmiþ durumda bu hususta kullanan þriketlerin listesini verme isteði duymuyorum.

Taným : Haberleþme alanýnda dünyanýn farklý bölgelerinin kapsanmasý ancak uydu aracýlýðý
ile mümkün olabilmiþtir. Uydular , sinyali gençleþtirmeye ve kuvvetlendirmeye
yarayan mikrodalga tekrarlama istasyonlarýdýr.
Haberleþme uydularý ekvatora 36000 km uzaklýkta clark kuþaðýnda yer alýrlar.
Kule antenler aþaðýdaki sebeplerle haberleþme için yeterli olamamýþlardýr.
• Dünyanýn yuvarlak coðrafi yapýsý kule antenlerin birbirlerini görmelerine
engeldir.
• Büyük okyanus , göl ve çöllerde kule antenlerin kurulmasý çok zordur
Uyduya çýkan sinyale up-link , uydudan inen sinyale down-link denir.

Resim

Resim için devletimize teþekürler. hatýrlý bir dostuma çizdirmiþ bulunmaktayým bazý üniversiteerin ders açýklamlarýnda yer almaktadýr… o yüzden üstüne adýmý yazmak istemiyorum kul hakkýdýr.

evet devam edelim.

Uydu Haberleþmesinde Kullanýlan Frekans Bantlarý ile ilgili bu bilgilerin herhangi bir insan’ýn eline geçmesi ama o uydunun haberleþme sistemlerinin inanýlmaz bir kozdur bu Hz sistemleri deðiþtirimek 600.000 $ dolar olarak bilinmektedir… örn : bir uydu frekans hizmeti veren bilgilerin halk’a açýk olduðu zannedilen xx uydusunun frekans band.s

bu bilgilerin bir sorun yaratacaðýný sanmýyorum zaten birkaç firmada bu deðerler fixtir. ama sadece ülkemizde bilinirler bazý TÜRK Firmalarý bu bilgileri zamanýnda bazý BT uzmanlarýna kaptýrdýlar ama bilgileri elde eden þahýslar hiç bir halt yiyemediler :) iyikide sonuç alamadýlar

peki bu deðerler ne anlam ifade ediyor. PIC Programlama veri tanýmlarken

örn : resim olarak yayýnlýyacaðým

aslýnda veri tanýmlama ile alakasý yok sadece PIC’in nasýl bir kod yapýsý olduðu görün diye. kendi ders kitap’ýmdan aldýðým giriþ kod hücresi

yani bunda tek amacýnýz uygu frekans .K*hz numaralarýný kaptýrmamanýzdýr.

Son Olarak

Telefon Ýletiþim ve Anahtarlama Sistemlerine engel olma ile bitiriyorm yazýmý.

ilk önce telefon’un ve haberleþmenni tanýmý

Taným : Ýnsanlýk tarihinin baþlamasý ile birlikte insanlar birbirleriyle sözlerle ve
iþaretlerle haberleþmiþlerdir.Ýnsan sesini ulaþtýramadýðý mesafeye iþaretlerle, bu
þekilde haber veremiyorsa bizzat giderek haber vermek veya bir vasýtayla haber
vermek ihtiyacýný duymuþtur. Toplum hayatýnýn geliþmesiyle yazýlý metinlerle
haberleþmeyi saðlayan posta iþletmeleri kurulmuþtur. Posta iþletmeleri alt yapýlarýný
elektronik-haberleþmenin geliþimine göre sürekli geliþtirmiþ ve bugünkü modern
iþletmeler haline gelmiþlerdir…

telgrafýn bulunuþu : Elektriðin keþfi ile uzaktan haberleþmede kullanýlmasý yeni bir çýðýr
açmýþtýr.Elektrik akýmýna baðlý mýknatýslanma olayý ve ilk basit rölenin
gerçekleþtirilmesi ile uzak mesafeye iþaret gönderme yolu açýlmýþtýr.
Ýlk olarak anlamlý bir iþaret gönderme sistemi MORSE tarafýndan ortaya
konularak 1830 yýllarýnda demiryolu iþletmesinde kullanýlmaya baþlanmýþtýr. Sistemin
gönderme tarafýnda hatta gerilim uygulamaya yarayan anahtar (maniple) ve alýþ
tarafýnda akým geçiþini tam olarak duymaya yarayan kulaklýk vardý. Her iki taraftaki
operatöre kýsa uzun iþaretlerle ifade edilen harfleri gönderecek ve alacak þekilde
morse alfabesinin öðretilmesi ve titizlikle eðitilmeleri gerekiyordu. Çünkü kaçýrýlan bir
sinyal bilginin hatalý olmasýna netice veriyordu. Daha sonra alýcý tarafýn iþaretleri þerit
þeklindeki kaðýda yazmasýný saðlayan sistemin geliþtirilmesi ile telgraf (latince
tel:uzak, graphe:yazý) ticari amaçlý yaygýn haberleþme aracý haline gelmiþtir

örn : ufak internetten edindiðim bir þema

gelelim korunma yollarýna bildiðimiz kriptoðrafi ile hiçbir ilgisi yoktur telefon sinyalleri sayesinde bir takým devreleri karýþtýrarak

örn :

telefon Çevirmenin izlenimi ve çalmasý otomatik outpulselarý dahil eden ve oto
cevaplamasý için çalmasý gereken aletleri test etmek için temin edilmiþtir (tele faks
gibi).
Both – on – hook (her iki taraf serbest) pozisyonudan baþlayarak her bir taraf
meþgul olduðu zaman dial sesi duyulacaktýr. Dial sesi bitecektir; eðer ;
*Ýkinci tarafta meþgul ise (sonradan býrakýlmýþ olsa bile bir þey fark
etmez).
*bir çevirme gönderilmiþ ise
*çalma düðmesi çaldýrýlmýþ ise
Çalma sesi baþlama noktasý tirimmer resistör tarafýndan belirlenen bir shift –
faz osilatör tarafýndan üretilir. Eðer osilatör, devre elemanlarýnýn deðerlerinin
deðiþmesi, ýsý farklýlýklarý driftler (fazla yüklenmeden dolayý meydana gelen sapmalar)
gibi sebeplerden dolayý iþlevini göremez ise bu durumda yeniden ayarlanmasý
gerekebilir. Bu ayarlama simulatörün arka kapaðýnýn açýlmasý ve baskýlý devre
üzerindeki trimerin ayarlanmasý ile yapýlýr .

yani zeka + frekans korsanlýðý üst seviyede olmalýdýr. alýnan sonuç ise zeka ile yaklaþýrken kurnaz olmaz korsanlýkta ise gelen dial sesleri osilaskoplar ile kontrol edip kiþinin yerini belirlemek hepsi bu.

Not : K.bakmayýn gene üstü kapalý konuþtum ama detaylý bilgi veremiyorum

—————————————————————

Phreaking & Security 3 ile karþýnýzdayým .. kusura bakmasýn kimse 2.’den sonra baya bir

bekledik bu konuda düþünüyorum ki ; aslýnda ne tarz konu anlatacaðýma tam karar veremedim ..

o yüzden geçen 2. konuda

iþlediðimiz konular : Telefon , VoIP System Building , Uydu Haberleþmesi ve Hücresel

Haberleþme
idi .. bunda ise

Fiberoptik Haberleþmesi , Antenler ve Mikrodalga teknolojisi , Sayýsal Haberleþme
biliyosunuz herhangi bir fb baðlantý ile çok büyük iþler yapýlabilir demiþtik ..

bunlarýn güvenliðini anlatmak ile yükümlüyüm .. aslýnda bütün yazýlarýmýz böyle bunlar hayal

gücü ürünleridir doðru ama sonuç alýnmamýþ hiç bir çalýþma sizlere yansýltýlmadý henüz ..

bunada geçmiþte kalan 2 yazýmda özen gösterdim konuya baþlamadan önce

bundan sonra bana þu alanda güvenlik konusunu anlatýrmýsýn örn : frekans korsanlýðý gibi.

Tarz istekler gelirse daha faydalý olur düþüncesindeyim ..
evet sizleri çok yormadan baþlýyalým !

Bismillah ;

Fiber Optikte haberleþme nasý olur ? , bu tarz fazla güncel olmayan haberleþme sisteminde

bir bug olmasý neler’e yol açar ?

FB hakkýnda bugün bunlarý iþliyeceðiz .. bunlarýn hepsi teorik konular olarak bilinir zaten

bilmekteyiz ki ; Fiberlerde ýþýk teknolojisine eþ deðerdir

bir karþýlaþtýrma yapalým

Iþýk Dalgasý : çok yüksek frekanslý bir elektromagnetik sinyaldir.

Iþýk Dalga Sistemleri (Fiber optik) Teknolojisi : Iþýk dalga sistemlerinde ýþýk

frekansýndaki elektromagnetik dalgalar fiberoptik kablo
içerisinden bilgi taþýrlar.

Optik Spektrumda fiberoptik haberleþmesinin yeri : Optik spektrumda F/O haberleþme aralýðý

{1,6 μm-0.6μm} dalga boylarý arasýndadýr
En fazla kullanýlan F/O dalga boyu 1,3 μm’dir. Görünür ýþýk dalga boyu aralýðý {700
nanometre – 400 nanometre} dalga boylarý arasýndadýr.

olarak üniversiteler ve birimler konu vermekte ;

bildiklerim dahilinde Optik spektrumda fiberlerin haberleþmesinin yeri hakkýnda bir tablo

elime geçti ..
Tablo 1 :

bu tabloda Frekans ve Dalga grup boylarý yer almakta ..

peki aranýzdan biri sormuyacaktým ee Phreaker bu bizim ne iþimize yarýyacak

El-Cevab : biliyoruz ki ; galakside X , Y koordinatlarý vardýr ..

fakat bunlar pek alakasý yok sinyal veriyorum (: * ileride o konuyuda ele alýcaz inþAllah

þehir þebekesi ne kadar : 50 Hz.

ama bu Türkiyede Böyle abd’de ise 100 Hz. olarak bilinmekte

yani bu demektir ki ; tek tuþla bütün Türkiyenin Elektrik aðlarýný bitirebilirsiniz ..

ama abd’de teknolojisine bunu yapamazsýnýz .. çünkü entegrasyonn sistemleri çok iyidir

Elime bir grafik geçti (: – Türkiyenin Elektrik sistemlerini saniyede ne kadar veri alýp

verdiðine dair ..

haberleþmedeki yeri çok fazla bu demektir ki ; elektriði % 20 zam yapan devletimizin

normalde gelecek 50 Yýl elektrik sýkýntýsý olmayacak anlamýna gelir (:

ne bu acele – bize düþmez ama orada görür iseniz Hz. kavramý bile yok

Grafik 1 :

bu dalgalarý nasýl hesapladýðýmýza dair ..
ismegerek yok Üniversitesinden elde ettiðim bir problem bulunmakta paylaþmak istedim ..

kendim soru yazamadým bu sefer (:)
Problem 1 :

ufak bir örnektir ..
geçen konumdada belirttiðimiz gibi Km/Db aralýklarýný rakip veya kötü kullanacak þahýslarýn

eline býrakmayýnýz ..

þimdi ben üst taraftaki elektrik sinyal , tasarruf – grafiðini yayýnladým kim bunu

kullanabilir ?

Yeni baþlýðýmýza geçelim ;
Antenler ve Mikrodalga teknolojisi olarak baþlýyacaðýmýz söylemiþtik ..
bu konuyu 3’e bölücem diðer 2,3 ise diðer konumda geçecek bilginize

temel kavramlar hakkýnda biraz bilgi vermek istiyorum ..

TRANSMÝSYON (ÝLETÝM )HATLARI

Elektromagnetik enerjiyi almakta ya da göndermekte kullanýlan hatlara transmisyon
(iletim) hatlarý denir.

Ýletim hatlarý 2’ ye ayrýlýr.

1. Dengeli (Balanced) hat:
Dengeli Hatta; bir gidiþ teli, bir dönüþ teli vardýr. Giden ve gelen tel bir kablo
içerisindedir.
Dengeli hatlarýn özelliði topraklama istemez.

2. Dengesiz (Unbalanced) hat
Dengesiz Hat; Dönüþ hattý toprak olan kablodur.Koaksiyel kablolar dengesiz
hatlara örnektir.Dengesiz hattýn özelliði topraklama gerektirmesidir
Koaksiyel kablolar100 Mhz ile 900 Mhz arasýnda kullanýlýrlar Frekansýn
1 GHz’ i geçmesi durumunda mikro dalga elemanlar kullanýlýr.
– bu bilgi için Marmara Üniversitesine teþekürler ..

bazý konularda ezberimde olmadýðý için yada pratikte alýntý yapabiliyorum zaten grafiklerde

eðer üzerinde ” Phreaker ” yazmýyor ise biliniz ki ; bana ait deðildir ..

Elektronik ile ilginenler bilirler ki ; bunlarýn ( ZO ) su yani bir devre , birim elemanýn

karakteristik empedansý ..

Sonsuz uzunlukta kabul edilen bir hattýn baþýndan ölçülen empedans deðerine
karakteristik empedans denir .Karakteristik empedans hattýn fiziksel parametrelerine
baðlýdýr. Bu fiziksel parametreleri elektriksel büyüklüklerle ifade etmek mümkündür.
Karakteristik empedansý hat parametrelerine baðlý olarak bulmak için iki formül
kullanýlabilir.

Çalýþma frekansý 100 MHz’ den küçük ise yaklaþýk herhangi bir karakteristik empedansý ;

Cevap 1

Çalýþma frekansý 100 MHz’ den büyük ise yaklaþýk herhangi bir karakteristik empedansý ;

Cevap 2

olarak bilinmektedir ..

kablo çeþitleri vardýr . bakýr , Koaxiyel vs. gibi

bizim küçük devrelerde kullandýðýmýz ya çok damarlý yada 1.5 luk bakýr kablo olur ..
alttaki grafikte ise Koaxiyel kablonun karakteristik empedansý ; görmekteyiz

Grafik 2 :

üstteki grafikte ;

D: Dýþ örgü çapý (inch)
d: Ýç iletken çapý(inch)
Paralel iki telli kablonun karakteristik empedansý ise ;
Grafik 3 :

ve bu konu ile sondan bir önceki olarak :)
Empedans Uygunlaþtýrma nasýl olur , nedir ne deðildir – Yenir mi ?
Kaynak tarafýndan hatta verilen radyo frekans enerjisinin yüke tam olarak
aktarýlabilmesi için kaynak empedansýnýn karakteristik empedansa, karakteristik
empedansýn da yük empedansýna eþit olmasý gereklidir. (ZS=Z0=ZL olmalýdýr.) Bu
þartýn saðlandýðý duruma empedans uygunlaþtýrma denilir. Empedans uygunluðunun
saðlanamadýðý durumlarda yüke gönderilen enerjinin bir kýsmý geri yansýr. Geri
yansýyan dalgalar , yüke doðru giden dalgalarla etkileþerek hat üzerinde duran
dalgalar oluþtururlar.Yansýmanýn fazla olmasý durumunda kaynak zarar görür ya da
yanar.
Empedans uygunluðu için karakteristik empedans yük empedansýna eþit olmalýdýr..
*** bildiðim konu fakat maksat yanlýþ bilgi vermemekte

üstteki Empadans uygunlaþtýrma tanýmý alýntýdýr ..
Empedans uygunluðu için karakteristik empedans yük empedansýna eþit olmalýdýr ;
Grafik 4 :

güvenlik kýsmýna gelir isen antenler hakkýnda detaylý bilgiler vermedim o antenleri var eden

kablo iç yapýsýndan bahsettim..

benden size bir öneri ve uydu tamir eden þahýs’a baþvurmayýn çünkü kiþi bir PIC , asm uzmaný

ise kullandýðýnýz materyallerin entegrasyon sistemini kodluyarak sistem’i zombie gibi

kullanýr benden size söylemesi :)

þimdi ise Son olarak ;
Sayýsal Haberleþme konusunu sizlere açýklamaya çalýþacaðým !
temel kavramlar gene :)

konularýnýn anlaþýlmasýný saðlamak için öncelikle ele almak istedim ..

• Bit

0 ya da 1 bilgisine bit denir.

• BPS (Bit Per Second)

Seri iletimde saniyede iletilen bit sayýsýna BPS denir.Saniyede iletilen
bit hýzý 56600 bps’in üstüne çýkabilir

bir soru buldum daha doðrusu edindim ;
Soru 1 : Aþaðýdaki þekilde bir veri katarý içinde yer alan 1 bitlik bir veri için
osiloskopta elde edilen þekil verildiðine göre saniyede iletilen bit sayýsýný
(hýzýný) bulunuz.

Cevap 3 :

baþka bir problem ile devam edelim ;
Soru 2 : Aþaðýdaki þekilde 8 bitlik bir verinin osiloskopta elde edilen þekli
verildiðine göre saniyede iletilen bit hýzýný bulunuz.
Cevap 4 :

bazý kýsa tanýmlar ;
• Baud :

Sembol ya da sinyal elemanýna baud denir.Bir sinyal elemaný 1 den
fazla bitden oluþabilir.

ÖRNEK: 8 farklý seviye durumunu kodlamak için 3 bite ihtiyaç vardýr .
( 23=8 olmasý nedeniyle).Burda 3 bit bir sembolü ya da baud’u gösterir.

• Baud Rate
Data iletiminde modülatör çýkýþýnda bir saniyede meydana gelen
sembol (sinyal) deðiþikliðine baud hýzý denir.
Baud hýzý baud/sn ile gösterilir. Baud hýzý sinyalin anahtarlama hýzýný
gösterir.

ÖRNEK: Bir data iletim hattýnýn iletim hýzý 4800 baud olsun .Bu iletim
hattýnda 8 farklý seviye 3 bit ile kodlanmýþsa bps olarak hýzýmýz
4800*3=14400 bps olur.
gibi .. genel kültür maksatlý ;
BER :Bit Error Rate (Bit Hata Oraný)
Sayýsal bilgi iletiminde bozulan ya da yanlýþ algýlanan bit miktarýný
gösterir.
Grafik 5 :

Son olarak bu konu ile ilgili bir örnek ile bitirmek istiyorum ..
Soru 3 : 460 000 000 bit gönderildiðinde 17 bit hata meydana geliyorsa
bit-error oraný nedir ?

Saygýlar..

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat