Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Nistelrooy: "Esas sorunlu Viera!.."

Nereden Yazdırıldığı: Bilginin Adresi
Kategori: Spor
Forum Adı: Futbol Genel
Forum Tanımlaması: Tüm takýmlar...
URL: https://www.bilgineferi.com/forum/forum_posts.asp?TID=670
Tarih: 10-05-2024 Saat 15:55

Konu: Nistelrooy: "Esas sorunlu Viera!.."
Mesajı Yazan: Hawk
Konu: Nistelrooy: "Esas sorunlu Viera!.."
Mesaj Tarihi: 21-03-2006 Saat 23:25
M.United’ýn müthiþ golcüsü Ruud van Nistelrooy Ýngilizlerin dünyaca ünlü futbol dergisi "FourFourTwo"ya konuþtu. Ýþte Nistelrooy’un M.United, Mourinho, Roy Keane ve Hollanda Milli Takýmý’nýn geleceði hakkýnda  çok özel açýklamalarý.

- Chelsea, Jose Mourinho ve Roman Abramovich’li dönemden beri bayraðý aldý gidiyor ve durdurulmasý çok zor olarak gözüküyor. Gerçekten United’ýn bu kadro ve çalýþma ile Chelsea ile mücadele edebileceðini düþünüyor musun?

Evet, benim inancým tam, fakat bunun ne kadar bir zaman dilimi içerisinde gerçekleþeceði konusunda net bir þey söyleyemiyorum. Takýmýn kemikleþmiþ yapýsý gün geçtikçe güç kazanýyor, özellikle Van der Sar’ýn da gelmesiyle birlikte daha da oturan bir takým olmaya baþladýk. Van der Sar bana kalýrsa dünyanýn sayýlý kalecilerinden. Hatta onun sayesinde bu sezon bir çok maçta puan kaybedecekken, kayýpsýz yaþadýðýmýz haftalar oldu. Bizim en büyük problemimiz kadromuzun geniþ olmamasý. Chelsea’de her mevki için bir çok alternatif isim varken henüz bizde bu durum geçerli deðil. Buna raðmen Kasým ayýnda tam kadro çýktýðýmýz Chelsea maçýnda herkese gücümüzü gösterdik ve yenilmezlik serilerine son verdik.

"ROONEY ÇOK PROFESYONEL"

- Peki ya Rooney? Rooney ile yaklaþýk bir buçuk sezondur birlikte oynuyorsunuz, onunla oynamak nasýl?

Ne söyleyebilirim ki. O muhteþem bir yetenek. Aslýnda onun için yorum yaparken henüz 20 yaþýnda olduðunu düþünmek bile her þeye yetiyor. Alman, Ýspanyol, Hollanda’lý birçok genç oyuncu izledim fakat Rooney’de ki profesyonellik gerçekten ayrý bir boyutta. Onda daha geliþtirebileceði bir çok yetenek var...

- Roman Abromovich ile bir akþam yemeðinde buluþtuðunuz ve Chelsea’ye transfer olmak istediðini Abromovich’e söylediðin iddialarýna ne diyorsun?

Hayýr. Kesinlikle doðru deðil bu. Tamam Abromovich müthiþ bir Chelsea’nin oluþmasýnda çok iyi iþler gerçekleþtirdi ama ben M.United’ýn þu an çok büyük bir geliþim içerisinde olduðunu biliyorum. Chelsea’nin baþarýsý kuþkusuz reddedilemez ama para hiçbir zaman futbolda herþey deðildir. Uzun zamanlý planlar ve takýmda belirli bir vizyon yaratmazsanýz baþarýnýn gelmesi çok zor. Buna en yakýn örneði Fulham’ý verebilirim. Onlarýnda baþýnda müthiþ servet sahibi insanlar var ana ne Avrupa’da ne ligde Fulham baþarýya ulaþabilmiþ deðil. Sonuç olarak hocanýn yaratacaðý bir vizyon ve gelecek planlarý yapýlmýþ bir sistemde baþarý elbet ki gelecektir...

"MOURINHO BAZEN AÞIRI RENKLÝ OLUYOR"

- Mourinho’nun menajerliðini beðendiðin kadar kiþiliðini de seviyormusun?

Evet. Mourinho her yönüyle insanlara çok açýk davranan biri. Aklýnda o an ne varsa onu söyleyecek kadar eðlenceli biri. Baþarýsýný tartýþmaya gerek yok zaten, Porto ile UEFA Kupasý ve Þampiyonlar Ligi onun teknik anlamda ne kadar güvenilir olduðunu anlatýyor. Bazen bu eðlencesi biraz ilginçleþip aþýrý renklense de onunla tanýþtýktan ve konuþtuktan sonra gerçekten iyi bir insan olduðunu anlayabilirsiniz...

- Geçtiðimiz aylarda Middlesbrough maçýndan sonra Roy Keane’nin kendi takým arkadaþlarý tarafýndan topa tutulmasýna ne diyorsun? O gün onu orda tek destekleyen sendin...

Evet. Çünkü Keane ne söylediyse tamamýyla doðru söylemiþti.  Kulübün içerisinde doðru gitmeyen þeyleri o gün açýkça söyledi. Bunu kendi televizyonumuz dýþýndan baþka bir medya aracýlýðýyla duyurmasý ise normal çünkü o açýklamalar MUTV’den geri çekilmiþti. O M.United’ýn tüm geçmiþini ve iþlerini tam anlamýyla biliyor ve ona bu yüzden saygý duyuyorum. Medyada onun hakkýnda çýkan dedikodulara ise kulak asmýyorum. Onun kiþilik anlamýnda ne kadar büyük bir kalbi olduðunu biliyorum. Ýnanýn bana o hayatýmda tanýðým en iyi profesyonel...

- Herkesin dilinde son aylarda bir dedikodu vardý. Sen ve Real Madrid.. Bu dedikodularda az da olsa gerçeklik payý var mýydý?

Hayýr. Gazetelerin bu herkesi bir yere gönderme dedikodularýný asla anlayamayacaðým galiba. Ne zaman bir gazetede bir yere gideceðim haberi görsem telefona sarýlýr, menajerim Rodger Linse’yi ararým ve böyle bir bilginin onda olup olmadýðýný sorarým ama her zaman hayýr ile karþýlaþýrým. Anlamýyorum neden her gün benim ayrýlmak istediðimi yazýyorlar ki. M.United’ýn futbolcusuyum ve sözleþmem bitene kadar da burada iyi iþler yapmak için uðraþacaðým, artýk bu tip söylentilere çok fazla kulak asmamaya baþladým...

- Hangisi sana daha çok zevk veriyor? Chelsea’yi yenmek mi, Arsenal’i mi?

(Gülerek) Ýkisi de. Aslýnda bana kazandýðýmýz her maç zevk veriyor, rakip kim olursa olsun. Arsenal maçýndan önce bir çok olay vardý. Arsenal koçu Wenger maçtan önce basýna bizim üzerimizde olumsuz bir hava yaratmasý için epey ilginç açýklamalarda bulunmuþtu, ortam biraz gerilmiþti. Þanslýyýz ki bunlardan fazla etkilenmedik ve bizim için bir problem olmadý.

- Vieira kendi otobiyografisinde senin için "Hilebaz ve korkak" ve kötü bir küfür ile söz ediyor. Okuduðunda bunlarý ne düþündün?

Benim bir problemim yok. Bütün olaylar United - Arsenal maçýnda ki gerginlikten dolayý çýkmýþtý. O halen daha bu olayýn heyecanýnda galiba. Benim için yazdýðý aðýr laf ve küfürlere gelirsek, gerçekten beni o küfürle nitelendiriyorsa bende onun için aynýsýný düþünürüm artýk sorun deðil. Herhalde kitabýnýn satýþý için promosyon lazýmdý o da böyle bir yol tercih etti. Gazeteler bu konuyla ilgili sürekli "Vieira’ya dava açacak mýsýnýz" sorularýyla beni bunaltýyor.  Neden enerjimi bu tür iþlere harcayayým ki? Viera’nýn halen daha neden bu kadar stresli olduðunu anlamýyorum, Ýngiltere’den de gitti. Artýk bu konu hakkýnda daha fazla konuþmaya bence gerek yok... Sorunlu olan aslýnda Vieira...

"SKANDALLARLA ANILMAYACAÐIM"

- Bir otobiyografin var mý? Ýleride belki otobiyografinde bu konu hakkýnda Vieira’ya cevap verirsin..

Ýngiltere’deki hemen hemen her futbolcunun bir otobiyografisi var. Benim için futbolun sonlanmasý ve emekli olduðum zaman ancak bu gerçekleþebilir. Emekli olduktan sonra hikayemi kendim gözden geçirip gerekli düzeltmeleri yaptýktan sonra olabilir. Etrafýmýzdaki bu tür kitaplara baktýðýmýzda hep amaç skandal yaratmak, çok ilginç gizli þeyleri yazmak, geçmiþinde çalýþtýðýn koçlara sataþmak oldu. Benim kitabýmda bunun olmasýna imkan yok. Tamamen iyi kalitede sadece beni anlatan promosyona ihtiyaç duymayan kendi çapýnda bir kitap çýkarabilirim ileride... Ýçlerindeki skandallar ile anýlmayacaðým bu kesin...

- Futbolu býraktýktan sonra ne yapacaðýnýzý hiç düþündünüz mü? Futbolun içinde kalmayý düþünüyormusunuz?

Þu anki düþüncem bu konuda hayýr. Kendimi bir antrenör olarak göremiyorum, ama Marco van Basten’e baktýðýmýzda o da futbolculuk döneminden sonra böyle bir þey düþünmüyordu. Þimdi Hollanda’nýn baþýnda. Bu konularda kesin kararlý konuþmak yanlýþ galiba, zamanýn ne göstereceði belli olmuyor. Premier Lig’de büyük bir futbolculuk kariyeri geçirdikten 6-7 sene sonra tekrar sahneye çýkmak gerçekten hoþ olur. Þu an için bunlarý düþünmek yerine M.United’da ki futbolculuk hayatýmý nasýl daha yukarý çekebileceðimi ve önümüzdeki dünya kupasýnda nasýl en iyi formumu sergileyebilirim konusunda düþünmem ve çalýþmam gerekiyor. Zaman ne gösterecek belli olmaz...

"KUPAYI KALDIRABÝLÝRÝZ"

- Dünya kupasý için heyecanlýmýsýn?

(Gülerek) Gün boyunca ve gece yattýðýmda bunu düþünüyor ve zamanýn bir an önce geçmesini istiyorum. 2006 Almanya benim için kariyerim adýna çok büyük bir turnuva. Þu an kariyerimin en saðlýklý yaþýný yaþýyorum ve orda çok iyi iþler yapabileceðime inanýyorum... Kupayý kaldýrabiliriz..

- Gerçekten mi?

Evet. Kadromuzda çok kaliteli isimler var ve herkesin form durumu yüksek olursa neden olmasýn ki. Kendi ülkemizin tarihini de dünya kupasý tarihini de deðiþtirebiliriz þampiyon olarak...

- Van Basten ile birlikte Hollanda’da neler deðiþti?

Kiþisel olarak beni gerçekten çok etkiledi. Kadronun etrafýnda kurduðu atmosfer gerçekten çok profesyonel. Onunla karþýlaþtýktan ve elini sýktýktan sonra hemen çalýþma hevesine kapýlýyorsunuz. Antreman programýný bize kendisi açýklýyor ve tek tek bizden ne istediðini anlatýyor. Çok disiplinli. Çalýþmalarýmýzýn ilk dakikasýndan son dakikasýna kadar bizimle birlikte ve asla gevþemeye izin vermiyor. Bana kalýrsa onun bu disiplinli ama yarattýðý olumlu hava tüm takýmý çok pozitif etkiliyor...

- Ýngiltere Almanya’ya iddiali gidiyor. Kupa’ya gerçekten bu kadar yakýnlar mý sencede?

(Gülerek) Tabi ki de þanslarý var. Ýngiltere’nin çok üst düzeyde kaliteli oyuncularý var ama uluslararasý alandaki müsabakalarda biraz formsuz gözüküyorlar. Mesela geçen yýl Arjantin karþýsýnda ne kadar iyi olabileceklerini göstermiþlerdi, her ne kadar bu bir hazýrlýk maçý olsa da oynadýklarý oyunu gerçekten beðenmiþtim. Lampard, Beckham, Rooney, Owen eðer kupada formlarýnda olurlarsa kupaya uzanmalarýna þaþýrmam...

"RONALDINHO'DAN MÜTHÝÞ KEYÝF ALIYORUM"

- Ýngiltere’nin dýþýnda kupada çekindiðin takýmlar kimler?

Brezilya kesinlikle. Zaten tarihe bakmak da bunun için yeterli. Þu an dünya çapýnda 50’ye yakýn müthiþ orta saha oyuncularý var. Bu kadar geniþ bir kadro, iyi bir koç, formda oyuncular: Ronaldinho, Kaka, Ronaldo, Adriano, Robinho, Baptista sanýrsam korku duyulmaya yetecek isimler...

- Ronaldinho?

Ýzlemekten müthiþ keyif aldýðým biri. Top tekniði, sürati, golleri, futbolu adeta bir orkestra þefi gibi oynuyor. O komple bir futbolcu. Her maçý harika oynuyor ve bana sorarsanýz Almanya 2006 için iki korkulacak isim var birisi Ronaldinho diðeri Brezilya

-------------

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat