Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Wilcard Acýklama

Nereden Yazdırıldığı: Bilginin Adresi
Kategori: Bilgisayar
Forum Adı: MIRC Genel
Forum Tanımlaması: Mirc hakkýnda aradýðýnýz herþey bu bölümde
URL: https://www.bilgineferi.com/forum/forum_posts.asp?TID=6427
Tarih: 28-03-2024 Saat 23:10

Konu: Wilcard Acýklama
Mesajı Yazan: invertor
Konu: Wilcard Acýklama
Mesaj Tarihi: 26-12-2008 Saat 14:45
Açýklama : Wildcard bazý IRC komutlarýnýn kullaným alanlarýný geniþletmekte kullanýlan karakterlerdir.
Bu karakterleri kullanabileceðimiz alanlardan bazýlarý akick,ban,invex,ignore,access list, vb komutlardýr. "?" ve "*" simgelerini bu komutlar beraberinde kullanarak daha geniþ kapsamlý bir maske belirleyebiliriz.
"?" tek haneyi kapsar ve belirtilen hane için tüm olasýlýklarýn yerini alýr.
Örneðin ; /chanserv akick #Help add ?xy!*@* giriþiniz yasaklanmýþtýr.
Açýklama ; bu komut kullanýlýrsa #Help kanalýna nickinin karakteri 3 haneli olan kullanýcýlardan son iki harfi xy olanlarý kanala giriþ yapamaz.
"*" sýfýr ila sonsuz hane kapsar. belirtildiði haneden önceki/sonraki tüm olasýlýklarýn yerine geçer.
Örneðin ; /chanserv akick #Help add *xy!*@* giriþiniz yasaklanmýþtýr.
Açýklama ; bu komut kullanýlýrsa #Help kanalýnda nickinin son iki hanesi xy olan kullanýcýlar kanala giriþ yapamaz.
örnek : #Help kanalýna Yalnýzca nick'i 3 haneli olan kullanýcýlar girebilsin istiyorum ?
çözüm : /mode #Help +be *!*@* ???!*@*
örnek : #Help kanalýnýn access listesinde yer alan kullanýcýlardan ilk harfi ''a'' olanlarý listelemek istiyorum ?
çözüm : /chanserv access #Help list a*
örnek : #Help kanalý +i(invite only) modundadýr.Nicki ''m'' ile baþlayan kullanýcýlarýn kanala davet edilmeden girebilmesini istiyorum, nasýl yapabilirim ?
çözüm : /mode #Help +I m*!*@*
Mask Nedir? - Nasýl kullanýlýr?
Mask bir kullanýcýnýn adres bütünüdür, bu adres kullanýcýnýn "Nick,Ident ve IP(HOST)"unu kapsar.
Mask = Nick!Ident@Host
Mask yazýlýrken öncelikle Nick kýsmý girilir ve "!" iþareti ile nick kýsmýnýn bittiði belirtilir.
"!" iþaretinin ardýndan Ident bölümüne geçilir ve Ident yazýlýr.
Ardýndan "@" karakteri ile Ident bölümü bitirilir ve Host kýsmýna geçilir.
Host yazýldýktan sonra sonuna "@" karakter konulur ve mask tamamlanýr.
örnek : Helpers identine sahip hiçbir kullanýcý #Sohbet kanalýna giremesin istiyorum, nasýl yapabilirim ?
çözüm : /mode #Sohbet +b *!Helpers@*
Örnek : Host bölümünde "Helper.Sohbet.Net" sözcüðü geçen hiçbir kullanýcý #Kanal2 kanalýna giriþ yapamasýn istiyorum, nasýl yapabilirim ?
çözüm : /mode #Kanal2 +b *!*@*Helper.Sohbet.Net*
örnek : Nicki 3 haneli olan kullanýcýlar bana memo gönderemesinler ?
çözüm : /memoserv ignore add ???
örnek : Nickinin içerisinde ''Help'' harfi geçen kullanýcýlar #Kanal2 kanalýna yasak sebebi ile giremesinler istiyorum, nasýl yapabilirim ?
çözüm : /chanserv akick #Kanal2 add *Help*!*@* yasak
örnek : Identi 5 haneli olan kullancýlardan nicki 3 haneli olanlar #Kanal2 kanalýnda davetli modu alsýnlar istiyorum, nasýl yapabilirim ?
çözüm : /mode #Kanal2 +I ???!?????@*
örnek : #Help kanalý access listesinde bulunan nicklerden ilk harfi ''A'' olanlarý listelemek istiyorum, nasýl yapabilirim ?
çözüm : /chanserv access #Help list A*
örnek : #Kanal2 kanalýna nicki ''m'' ile baþlayýp ''n'' ile biten kullanýcýlar giremesinler istiyorum, nasýl yapabilirim ?
çözüm : /mode #Kanal2 +b m*n!*@*
örnek : #Kanal2 kanalýndaki kullanýcýlardan away olmayanlarý listelemek istiyorum, nasýl yapabilirim ?
çözüm : /who +c-a #Kanal2

-------------
http://www.bilgineferi.com/forum/forum_posts.asp?TID=8328" rel="nofollow - Hash Kontrolü yapma ( MD5, SHA-1, CRC32,... vb)

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat