Print Page | Close Window

Kızartma yağı ile çalışan ralli otomobili

Printed From: Bilginin Adresi
Category: Otomobil & Modifiye
Forum Name: Yeni Arabalar
Forum Description: Yeni çıkmış Araçlar Paylaşım Bölümü
URL: http://www.bilgineferi.com/forum/forum_posts.asp?TID=5619
Printed Date: 23-01-2022 at 02:01


Topic: Kızartma yağı ile çalışan ralli otomobili
Posted By: CASPER
Subject: Kızartma yağı ile çalışan ralli otomobili
Date Posted: 15-11-2008 at 20:27
Kızartma yağı ile çalışan ralli otomobili

Güney Amerika'da 2 Ocakta başlayacak Dakar Rallisi'ne katılan bir Toyota Land Cruiser'ın yakıtının bir bölümü kullanılmış kızartma yağlarından sağlanacak.  
 
Japon otomobil üreticisi Toyota, 2 Ocakta Buenos Aires'ten başlayacak ve 18 gün boyunca Şili'yi geçerek 9000 kilometre yol katedilecek ralliye katılan 4x4'ün yakıtının yüzde 20'sinin geri dönüştürülmüş kızartma yağı olacağını belirtti.

Toyota'nın ralli ekibi Başkanı Tatsuto Mori, öğrenci kafeteryaları ile Toyota çalışanlarının evleri ve kantinlerinden elde edilecek kullanılmış kızartma yağının dönüştürüldükten sonra ralli aracının yakıtı olarak kullanılacağını kaydetti. Arazi aracının yakıtının geri kalan kısmı klasik benzin olacak.

Japonya'da özellikle geleneksel balık ve sebze kızartması "tempura" hazırlamak için kullanılanlarla birlikte her yıl 300 bin tondan fazla kızartma yağının atıldığını belirten Toyota yetkilileri, bu yağları atmaktansa geri dönüştürüp kullanmanın daha iyi olduğunu, bunun aracın performansını etkilemediğini ve çevre için faydalı olduğunun altını çizdiler.

Sanayileşmiş ülkelerde son yıllarda, fosil enerji tüketimine "ekolojik" alternatif olarak gösterilen biyoyakıt kullanımı giderek artıyor. 

 
 

http://www.veteknoloji.com/bigresim.php?bresim=20081114020136_toyota_land_cruiser.jpg">
 
 
http://www.veteknoloji.com/kizartma-yagi-ile-calisan-ralli-otomobili-9358-9.html - kaynak


-------------Print Page | Close Window