Print Page | Close Window

van de graaff

Printed From: Bilginin Adresi
Category: Yaşama Dair
Forum Name: Ödevler
Forum Description: ödev ihtiyaçlarınızı burada paylaşabilirsiniz
URL: http://www.bilgineferi.com/forum/forum_posts.asp?TID=3454
Printed Date: 19-01-2022 at 12:10


Topic: van de graaff
Posted By: inanagyuz
Subject: van de graaff
Date Posted: 12-11-2007 at 01:38

van de graaff jenaratörü arıyorum arıyorum paylasırsanız sevinirim
Replies:
Posted By: hackers_kral
Date Posted: 12-11-2007 at 04:43
 

VAN DE GRAAFF JENERATÖRÜ, milyonlarca voltluk gerilimler oluşturabilen elektrostatik jeneratör. Esas olarak dikey hareket eden, kumaştan yapılmış ve yalıtılmış sonsuz bir kayıştan oluşur. Alttaki kasnakta kayışa sivri uçlar aracılığıyla 100 kilovolta kadarlık yükler verilir ve kayış bu yükü, büyük (çapı 15 metre kadar) bir boş küre içinde bulunan üstteki kasnağa doğru taşır. Yükler üstteki kasnağa gelmeden, küreye bağlı toplayıcı fırçalarla alınır ve (kürenin içinde kalamayacaklarından) yükler kürenin dış yüzeyinde birikir. Böylece kürenin potansiyeli giderek artar. Bu jeneratörü ilk kez gerçekleştiren, ABD’li fizikçi R. J. Van de Graaff’tır (1901-1967). Bu türden jeneratörler, daha sonra kumaş kayış yerine, yalıtkan iplerle bağlanmış bir dizi metal boncuk kullanılarak yapılmıştır. Pelletron adı verilen bu sistemle, iki jeneratörün seri olarak kullanılması hâlinde, 30 milyon voltluk gerilimlere ulaşılmıştır. Van de Graaff jeneratörü, parçacık hızlandırıcısı olarak çeşitli biçimlerde kullanılır.

 
Farklı bir tanım
 
Fig. 4 Drawing of the Van de Graaff generator at Round Hill (South Darmouth, Mass.) From Heilbron, Seidel, op. cit. note 4)
 

Van de Graaff Jeneratörü :

      İçinde bulunan bir plastik kayışın metal bir küreye sürtünmesi ile kürenin elektron kaybederek pozitif elektrik yükü ile yüklenir. Biriken elektrik miktarı yaklaşık 500.000 Volt'tur. Bu miktar, havada yaklaşık 50 cm uzunluğunda kıvılcımların (elektron arkı) oluşmasına neden olur. Havada 1 mm uzunluğunda böylesi bir kıvılcım oluşması için 1000 Volt'luk bir potansiyel farkın olması gerektiği, bilimsel deneyler sonucu bulunmuştur.

 
İngilizce kaynak ve resim
 
http://www.veron.nl/afd/woerden/art/vandegraaff.htm - www.veron.nl/afd/woerden/art/vandegraaff.htm
 
http://members.aol.com/lyonelb/sis.html - http://members.aol.com/lyonelb/sis.html
 


-------------Print Page | Close Window