Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Formasyon YÖK’ün yetkisindedir

Nereden Yazdırıldığı: Bilginin Adresi
Kategori: Haberler
Forum Adı: Güncel
Forum Tanımlaması: Türkiye gündemindeki konular ve Dünyada olup biten haberler...
URL: https://www.bilgineferi.com/forum/forum_posts.asp?TID=286
Tarih: 04-05-2024 Saat 22:07

Konu: Formasyon YÖK’ün yetkisindedir
Mesajı Yazan: Hawk
Konu: Formasyon YÖK’ün yetkisindedir
Mesaj Tarihi: 11-03-2006 Saat 09:03
YÖK Baþkaný Prof. Dr. Erdoðan Teziç, öðretmenlere pedagojik formasyonunu vermeye YÖK'ün yetkili olduðunu belirterek, ''Bakanlýðýn bu konuda yetkili olmasý hukuken mümkün deðildir'' dedi.

YÖK Genel Kurulu Toplantýsý'nda verilen arada sorularý yanýtlayan Teziç, Milli Eðitim Bakanlýðý'nýn dershanelerde ve özel okullarda görev yapan uzman öðreticileri asaleten atayabilmesi için pedagojik formasyon kursu açtýðýný anýmsatarak, bu konuda hangi kurumun yetkili olduðunu sormasý üzerine Teziç, ''Öðretmenlerin formasyonu YÖK'ün yetki alaný içindedir'' dedi.

''Milli Eðitim Bakanlýðý'nýn söz konusu uzman öðreticiler için açýlacak pedagojik formasyon kursunun hizmet içi eðitim niteliði taþýdýðý yönünde açýklama yaptýðýný'' belirtmesi üzerine Teziç, ''Sorun zaten buradan kaynaklanýyor. Formasyon verilecek kiþiler þu anda uzman öðreticilerdir. Bunlar kadrolu olsalar zaten bu sorun
olmayacaktý'' diye konuþtu.

Bu arada, YÖK yetkilileri, YÖK Genel Kurulu'nun, Milli Eðitim Bakanlýðý'nýn 14 aralýk 2005 tarihinde resmi gazetede yayýnlanan Açýköðretim Lisesi Yönetmeliði konusunda bu sabah yapýlan açýklamaya iliþkin sorularý yanýtladýlar.

Açýklamanýn, 14 Aralýk 2005 tarihinde yayýnlanan Açýköðretim Lisesi Yönetmeliði kapsamýnda ÖSS'ye baþvuranlarý ilgilendirdiðini vurgulayan yetkililer, kararýn önceki yönetmelik hükümlerine göre, þu anda Açýköðretim Lisesi'ne devam edenleri kapsamadýðýný belirttiler.

-------------

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat