Print Page | Close Window

CMD ile Gelişmiş Format Atma - Disk Biçimlendirme

Printed From: Bilginin Adresi
Category: Bilgisayar
Forum Name: Yazılı ve Görsel Program Anlatımları
Forum Description: Bilgisayarımızda Olması Gereken Tüm Programların Resimli ve Yazılı Anlatımlarını Burada bulabilirsiniz...
URL: http://www.bilgineferi.com/forum/forum_posts.asp?TID=10467
Printed Date: 28-09-2022 at 17:41


Topic: CMD ile Gelişmiş Format Atma - Disk Biçimlendirme
Posted By: invertor
Subject: CMD ile Gelişmiş Format Atma - Disk Biçimlendirme
Date Posted: 24-09-2021 at 22:41
DİKKAT! Bu yazıda anlattığımız işlemleri dikkatli bir şekilde uygulamalısınız. Flash diskiniz, harddiskiniz yani kısacası CMD ile neye format atacaksanız diskin içerisinde ne varsa komple silinecektir.

Not kodları yazmadan önce  komut istemi ekranını yönetici olarak açmanız işlemleri daha hızlı ve sorunsuz yapmanızı sağlayacaktır.

Bunun için başlat menüsüne sağ tıklayıp (resimde görüldüğü üzere) Komut İstemi (Yönetici) yazan yere tıklayabilirsiniz veya arama çubuğuna CMD yazıp komut istemine sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır diyebilirsiniz.

komut sistemi cmd yonetici olarak acmak - CMD Komut Sistemi ile Kolay ve Hızlı Format Atma (Bozulan Flash Diskleri %99 Onarma)


Windows işletim sisteminin cam damarı olan CMD ekranı bize çok farklı konularda kolaylıklar sunmaktadır. Sizlere anlatacağımız bu yöntem ile flash belleklerinizi kolayca formatlayabilir, açılmayan arıza veren disklerinizi %90 ihtimalle onarabilirsiniz.

9 farklı aşamadan ilerleyen CMD ile formatlama ekranında sırası ile

DISKPART > LIST DISK > SELECT DISK X (X yerine listenizde çıkan hangi diski formatlayacaksanız onu yazmalısınız eğer bulamazsanız kapasitelerinden tahmin yapabilirsiniz) > CLEAN > CREATE PARTITION PRIMARY > ACTIVE > FORMAT FS=NTFS QUICK > ASSIGN son olarak çıkmak için EXIT yazıp enter tuşuna basıyoruz.

Sırası ile liste yapacak olursak;

    DISKPART (Disk yönetimekranını açar)
    LIST DISK (Bilgisayara takılı diskleri listeler)
    SELECT DISK X (X yerine listenizde çıkan hangi diski formatlayacaksanız onu yazmalısınız eğer bulamazsanız kapasitelerinden tahmin yapabilirsiniz)
    CLEAN (Disk yapısını temizler)
    CREATE PARTITION PRIMARY (Disk partitionlarını hazırlar)
    ACTIVE (Diski aktif eder)
    FORMAT FS=NTFS QUICK (Hızlı format atar)
    ASSIGN (Doğrular)
    EXIT (Çıkış yapar)
-------------
http://www.bilgineferi.com/forum/forum_posts.asp?TID=8328" rel="nofollow - Hash Kontrolü yapma ( MD5, SHA-1, CRC32,... vb)Print Page | Close Window