Print Page | Close Window

Port Açma Sorunu ve ÇÖzümü CGN ip bloğununun aşı

Printed From: Bilginin Adresi
Category: Bilgisayar
Forum Name: İşletim Sistemleri
Forum Description: Windows ve diğer işletim sistemleri ile ilgili püf noktalar, sorularınız ve önerilerileriniz...
URL: http://www.bilgineferi.com/forum/forum_posts.asp?TID=10453
Printed Date: 27-09-2020 at 18:38


Topic: Port Açma Sorunu ve ÇÖzümü CGN ip bloğununun aşı
Posted By: invertor
Subject: Port Açma Sorunu ve ÇÖzümü CGN ip bloğununun aşı
Date Posted: 14-03-2019 at 22:46

Cgn Ip Bloğu nedir ?

Cgn bloğu sizin port açmanızı engelleyen asıl amacı türkiyede azalmakta olan IPV4 adreslerini korumaktır. Henüz IPV6 ıp adresi sistemine geçememiş olan Türkiye çareyi Bu sistemde bulmuş. Peki nedir bu sistem?

Cgn ip dünya çapında azalan ipv4 adreslerinden ötürü hem maliyetleri azaltmak için hemde müşterilere çözüm sunulmak için oluşturulmuş bir havuz sistemidir.

 İçeriğinde 1 ip üzerinden yüzlerce kişiyi internete çıkarma işlemini sağlayan bir yapıya sahiptir. Haliyle aynı ip üzerinden internete çıkmanızdan ötürü kullanıcı güvenliği için portlar kapalı tutulmaktadır.

 

Cgn Ip Bloğunda olduğumuzu nasıl anlayabiliriz.

Modem arayüzünüze girin eğer modeminizin aldığı ip adresi 100.x.x.x şekilde ise cgn ip alıyorsunuz demektir.  Genelde cgn ipler 100 ile başlayan ip adresleridir.

Özetle  http://www.bilgineferi.com" rel="nofollow - www.bilgineferi.com buradaki ip adresiniz ile modemde  arayüzünde bulunan ip adresiniz farklı ise CGN Ip bloğundasınız demektir.

 

CGN (Carrier Grade Nat) IP ile internete bağlanan bir kullanıcı ne yapamaz?

*Port Yönlendirmesi yapamaz.

*IP cameraya uzaktan erişemez, Uzaktan masaüstü bağlantısını gerçekleştiremez.

*DDNS yapısını kullanamaz.

*Tekil IP gerektiren işlemleri yapamaz.

 

Modem arayüzünüzden ve windows veya linux ortamda ayarlamanızı düzgün bir şekilde yaptığınızdan eminseniz ve hala portunuz açılmıyorsa cgn havuzunda olma ihtimaliniz yüksektir.

 

CGN İp Kullanan Firmalar

    Turknet

    Superonline

    Uydunet

    Ttnet  ve diğer firmalar.

Ttnet elinde en çok ipv4 adresini barındıran servis sağlayıcı olmasından ötürü en az cgn kullanan servis sağlayıcıdır.

 

 

Peki  açmış olduğumuz fakat çalışmayan  portları nasıl aktif hale getireceğiz?


1: Kesin  çözüm, Statik Ip adresi alarak çözebilirsiniz. (Bunu servis sağlayıcınızdan ücreti mukabilinde alabilirsiniz. Onların istediğide zaten para kazanmak)


2: Kullanmış olduğunuz servis sağlayıcısını arayıp  daha önceden çalışan portların şimdi çalışmadığını VPN  kullandığında çalıştığını fakat kullanmadığında çalışmadığını VPN kullanmaz iken   modem arayüzünde gözüken ip adresiniz ile   https://ip-adresim.net/" rel="nofollow - 3:  Geçici bir çözüm olarak https://unblockvpn.com/" rel="nofollow - https://unblockvpn.com/ sitesine üye olun mailinize gelen download linkini indirin ve kurun akabinde kurmuş olduğunuz  vpn programını kullanıcı bilgilerinizi girerek çalıştırın  açmış olduğunuz portları  http://www.bilgineferi.com" rel="nofollow - www.bilgineferi.com adresinden kontrol edip çalışıp çalışmadığını görebilirsiniz.Konu ile alakalı alternatif çözüm yöntemleri ilerleyen zamanlarda eklenecektir.
-------------
http://www.bilgineferi.com/forum/forum_posts.asp?TID=8328" rel="nofollow - Hash Kontrolü yapma ( MD5, SHA-1, CRC32,... vb)Print Page | Close Window