Bilginin Adresi Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Webmaster > Webmaster Genel
  Aktif Konular Aktif Konular RSS - Windows Xp Sp3 IIS Kurulum Resimli Anlatım
  SSS SSS  Forumu Ara   Events   Kayıt Ol Kayıt Ol  GiriÅŸ GiriÅŸ

Windows Xp Sp3 IIS Kurulum Resimli Anlatım

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Moderator
Moderator
Simge

Status: Aktif DeÄŸil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı S3Z3R Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Windows Xp Sp3 IIS Kurulum Resimli Anlatım
    Gönderim Zamanı: 23-07-2009 Saat 16:12
Windows Xp Sp3 IIS Kurulum Resimli Anlatım

ASP calısırken herkesin yasadıgı sorunlardan biride (ozellikle 0’dan baslayıp hiç bisey bilmeyenlerin ) asp dosyalarını goruntuleyememek.ASP dokumanlarının cogu ISS olayını windows xp’e gore anlatmış bulunmaktayım.

Windows xp cdsini takın

*Denetim Masasından Program Ekle/Kaldır’a girin. Buradan Windows bileşenlerine geçiniz ve listeden IIS’i (Internet Information Services ) seçinip ileriyi tıklayınız

İşlem bitene kadar bekleyin

İŞlem tamamlanmıştır Son butonunu tıklayın

IIS’e ait özelliklere  Denetim Masası/Yönetimsel Araçlar/Internet Information Services (IIS ) ten ulaşabilirsiniz. 

Tarayıcınıza localhost adresi girdiğinizde Varsayılan Web Sitesi olarak tanımlanmış siteyi görürsünüz. İlk kurulumdan sonra sayfanın dosyaları için tanımlanan klasör c:inetpubwwwroot ’dur. Çalıştırmak istediğiniz asp dosyalarınızı bu klasörün altına koymanız halinde çalıştırabilirsiniz. IIS kurulumundan sonra ASP dosyalarına çift tıklamakla bir ASP dosyasını çalıştıramazsınız. Sadece IIS üzerinde tanımlanmış klasör içindeki ASP dosyaları, tarayıcı üzerinden çağrılmaları halinde çalışabilir. Mevcut bir sitenin kök dizinini değiştirmek için sitenin veya sanal dizinin özelliklene girin Giriş Dizini sekmesinde siteye ait klasörü tanımlayabilirsiniz.

Site Yönetimi
IIS’in server versiyonunda birden fazla web sitesi oluşturabilirken bizim localhost olarak kullanacağımız web sitesini çalıştıran IIS’de bu özellik yoktur. Farklı web sitelerini yönetebilmesi için bir DNS sunucuya ihtiyaç duyacaktır. Birbirinden farklı siteleri IIS üzerinde tanımlamak için sanal dizin özelliği kullanılabilir.

Sanal Dizin
Sabit diskiniz üzerindeki herhangi bir dizini sanal dizin olarak atayabilirsiniz. Sanal dizinlere site altında bir dizin gibi erişilir. (http://localhost/site ) Erişim açısından sitenin tanımlı olduğu klasördeki dizinlerden bir farkı yoktur.
Yeni sanal dizin oluşturmak için Varsayılan Web Sitesi’ne mouse ile sağ tıklayın ve açılan menüden Yeni/Sanal Dizin seçeneğini seçin. Karşınıza çıkan sihirbazda sırasıyla sanal dizinin adını ve sabit diskinizde bulunduğu yeri tanımlayınız. Bu işlemi bitirdiğinizde sanal dizininiz oluşturulmuş olacaktır. Daha sonra bu sanal dizine ait özellikleri değiştirmek için değişiklik yapacağınız sanal dizine mouse ile sağ tıklayın ve özellikleri seçin.

Varsayılan sayfa uzantılarını  belgeler menusunden ayarlıyabilirsiniz.

Localhost dizinine giriş yaptığınızda güvenlik nedeni ile ilgili bir durumdan dolayı kullanıcı adı ve  şifre sorucaktır. Bunun sorulmasını istemiyorsanız

İnternet Explorer İçin

Localhost dizinine giriş yaptığınızda güvenlik nedeni ile ilgili bir durumdan dolayı kullanıcı adı ve  şifre sorucaktır. Bunun sorulmasını istemiyorsanız

Internet Explorer/Araçlar/Internet Seçenekleri/Güvenlik/ÖZel Düzey Sayfasında - Geçerli Kulanıcı adı ve parola ile otomatik oturum ac işaretleyin ve uygulayıp işlemi bitirin

Mozilla  İçin Resimli anlatım yapılmıştır

Düzenleyen S3Z3R - 16-10-2010 Saat 21:22
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bu Sayfa 0.174 Saniyede Yüklendi.