Bilginin Adresi Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Bilgisayar Güvenliði / Computer Security > Güvenlik / Security Makaleleri
  Aktif Konular Aktif Konular RSS - Hosting firmaniz ne kadar guvenli ?
  SSS SSS  Forumu Ara   Events   Kayıt Ol Kayıt Ol  GiriÅŸ GiriÅŸ

Hosting firmaniz ne kadar guvenli ?

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Security Professional
Security Professional
Simge

Status: Aktif DeÄŸil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı megabros Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Hosting firmaniz ne kadar guvenli ?
    Gönderim Zamanı: 10-06-2009 Saat 12:50

Hosting firmaniz ne kadar guvenli diye bir soru sorsam sanirim buyuk bir cogunluk ya durumu bilmiyordur ya da guvensiz yanitini verecektir.

Benim kisisel tecrubem hosting firmalarinin genelde guvenlige onem vermedikleri. Bununla birlikte yurtdisindaki hosting firmalarinin fiyat/performans oraninda Turkiye’deki firmalara gore iyi oldugu yonunde(Turkiye’de de isini ciddiye alarak yapan iyi hosting firmalari oldugunu biliyorum).

Tabi bu iyilik guvenlikten ne anladigimiza gore degisir. Sistemlerin onune Firewall, wep application firewall ya da ips vs koyulmasi biraz luks kaciyor cogu firma icin. Oysa bu tip sistemlerin acik kaynak kodlu yazilimlar kullanilarak yapilsa o kadar cok maddi yatirim gerektirmedigini bilseler durum belki degisir.  Her neyse amacim firmalarin boyle luks(!) guvenlik onlemlerini neden almadiklarini elestirmek degil, cok daha basitini veremeyenlere catmak. Evet hala birden fazla musterisini ayni ortama hicbir segmentasyon yapmadan koyan firmalar var… Bu da bir musterinin digerinin trafigini tamamen izleyebilmesi manasina geliyor. Hatirlarsaniz Metasploit’in ana sayfasi da benzeri bir eskiklikten hacklenmisti(defacement).

Gecenlerde lifeoverip.net’in calistigi sisteme login olduktan sonra klasik olarak ilk calistirdigim komutun ciktisinda (dmesg) gateway’in MAC adresinin degisiklige ugradigini  gordum ve tabi olarak huysuzlandim. Bunun iki manasi olabilirdi; hosting firmam benim sistemimi herhangi bir segmentasyona tabi tutmadan baskalari ile ayni ortama dahil etmisti ve oradan birileri arp spoofing ile gateway ile arama girmisti ya da onumuzdeki Firewall/router cluster vs calisyordu aktif sistem pasif duruma gecti ve gateway’e ait mac adresi degismis oldu.

Hemen ilgili kisilerle irtibata gecip ne oldugunu anlamaya calistim fakat net bir cevap alamadim. Ben de yapabilecegimin en iyisini yaparak gateway’in mac adresini sabitledim. Tabi gateway uzerinde de benim mac adresimi sabitlemedikten sonra bu pek bir koruma saglamayacak ama simdilik elden bu geliyor diyerekten onlemimi aldim.

Siz siz olun kullandiginiz hosting firmasini secerken guvenlik konusuna da dikkat etmeye calisin. Yoksa sunucunuz uzerinde cleartext kullanan her uygulamanin trafigi baskalari tarafindan okunabilir.

Saygýlar..
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bu Sayfa 0.182 Saniyede Yüklendi.