Bilginin Adresi Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Bilgisayar > Yazılı ve Görsel Program Anlatımları
  Aktif Konular Aktif Konular RSS - Reason 3.0 & Dersleri  (Müzik yapımı)
  SSS SSS  Forumu Ara   Events   Kayıt Ol Kayıt Ol  GiriÅŸ GiriÅŸ

Reason 3.0 & Dersleri (Müzik yapımı)

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Uzman
Uzman
Simge

Status: Aktif DeÄŸil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı hackers_kral Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Reason 3.0 & Dersleri (Müzik yapımı)
    Gönderim Zamanı: 22-11-2007 Saat 08:57
Reason 3.0 Dersleri  (Alıntıdır)

Ders 1:Reason 3.0 Analog Drum Sequencing

Reason derslerimizin ilkinde Reason'un can damarı olan bir konuyu ,Analog Drum Sequencing'i inceleyeceğiz.İlk önce sözkonusu terimimizin ne olduğuna bakalım isterseniz.

Analog Drum Sequencing : Aslında böyle bir terim varmıdır bilmiyorum ama olay kısaca şudur,Fl studio'daki Piano Roll harici ritm kutucukları vardır hani,Reason'da da bunun için Redrum Drum Machine'i kullanabilirsiniz fakat Redrum patchleri çoğu zaman ihtiyacı karşılasa da bir süre sonra aynı özelliği kendi sample'larınız veya diğer device patchleri için kullanmak istersiniz.Örneğin Reason programının sound banklarına entegre olmayan bir wav dosyasını kolaylıkla Redrum'a aktarabilirsiniz,fakat eğer Subtractor'de hazırlanmış bir patch'i aktarmak isteseniz yapacağınız ne olacaktır,tabii ki Analog Drum Sequencing.Kısa tanımla Analog Drum Sequencing Subtractor,Malstrom ve benzeri devicelerdeki sesleri Redrum tarafından kontrol etmenize yarar.Şimdi isterseniz başlayalım.

1:Yeni bir proje açalım ve aşağıdaki sırayla ilgili deviceları ekleyelim.:

A:İlk Önce Create'den Mixer 14:2 yaratalım,bu ana mikserimiz olacak,mikseri ekledikten sonra kırmızı renkli Record tuşunun yanında bulunan Loop On/Off tuşunu mutlaka inaktif ediniz yani sarı olarak ampül gibi yanmaması gerek,neyse ikinci adıma geçelim...Tabii resime bakarak...:

B:Daha sonra Create'den 1 adet Redrum Drum Computer ekleyelim...:

C:Daha sonra istediğimiz herhangi bir sound device ekleyelim,herhangi bir sequencer ya da sampler,ben Subtractor eklemeyi karar verdim,sayısı da size bağlı,tabii 1 adet Redrum Drum Computer koyduğunuz için ekleyeceğiniz Synth ya da Sample devicedan maksimum 10 tane koyabilirsiniz,çünkü 1 adet Redrum'a maksimum 10 adet cihazı bağlayabiliriz Analog Drum Sequencing için,bu cihazların hepsinin aynı olması gerekmez tabi ama ben örneğimde 10 adet Subtractor ekledim..Ekleme içini yine sağ tuş ya da yukardaki Create menüsünden yapıyoruz...:

D:Şimdi en can alıcı noktaya geldik,Subtractorler ile Redrum'u birbirine bağlayacağız,bunun için en yukarda mixer'in altına koyduğumuz redrum'un dibine gidelim...Ve redrum'u ekranımızda güzelce ortaladıktan sonra Tab tuşumuza basalım,göreceğimiz manzara şu şekilde olacaktır...Kablo karmaşasını engellemek için CTRL+L tuş kombinasyonunu kullanmalıyız,bu şekilde kablolar görünmez olacak ancak bağlandıkları yerler belli olacaktır,bunu yaparsanız göreceğiniz şekil 2.Resimdeki şekildir...Daha sonra E adımına geçebiliriz...:

E:Şimdi yapacağımız şey Subtractor'ün 10 adet bağlantı noktasının hepsini tek tek eklediğimiz devicelerla eşleştirmek,bunun için Subtractor'ün arkasındaki 1'den 10'a kadar yazılı çıkışların baştan başlayarak hepsinin en üstten 3.çıkışına sırayla gelmek ve kabloyu takmak,nasıl diyeceksiniz,şu alttaki resimler tam olarak neyi yapacağınız gösterecek size...3. çıkışta sağ tuşa tıklayın mouse'un ve takacağınız aleti seçin,daha sonra ise aynı aletin "Mono Gate Input" seçeneğini seçin,bağladığınız her alet için bunu tekrarlayın,ufak farklar olsa da tüm aletler için hemen hemen aynıdır bu seçenekler...Eklediğiniz tüm aletler için aynı seçeneği yapın tek tek,ben mesela 10 adet Subtractor ekledim,Redrum'un arkasından 1'den 10'a kadar hepsinin Mono Gate Input'larını bağladım...:

F:Şimdi tekrar Tab tuşumuza basalım ve konsolun ön tarafını açalım,aslında yapacak pek bir şeyimiz kalmadık,kısaca özetleyeyim,Subtractor'lerimize patch yükleyeceğiz ve Redrum ile ritm yazacağız,panelimizin önünü açtığımıza göre eklediğimiz devicelara ses ya da patch yükleyelim nitekim NN-XT ya da NN-19 gibi bir sampler koymuşsanız yükleyeceğiniz sesler Wav dosyaları yani sample'lardır ama Subtractor ya da Malstrom gibi bir Synth cihazı koymuşsanız patch yüklersiniz,neyse aşağıda patch yüklemenin bir örneğini koydum,10 cihazıma da aynı şekilde patch yüklüyorum,mesela bu örneğimde eklediğim patchleri Reason Factory SoundBank'ın içerisindeki Subtractor Patches'in alt klasörü olan Percussion klasöründen seçtim,kafama göre takılıyorum,Snare,Hihat,BassDrum,Kick filan,zevkinize ve seslerin uyumuna göre istediğinizi seçebilirsiniz...Resimdeki tuşa bastıktan sonra açılan yerden ilgili sesleri bulabilirsiniz,Reason Factory Sound Bank'ı direkt göstermezse program klasöründe bulabilirsiniz...:

G:Son adımımız,şimdi ritmleri yazıyoruz,en yukardaki mixerin altına koyduğumuz Redruma çıkalım,resimde sarı parlayan Select tuşunu görüyorsunuz,bu tuşun anlamı koyduğumuz ses cihazları arasında geçiş yapmaktır,ben mesela 10 numaralı Subtractor'e ritm yazmak istiyorsam 10'un altındaki Select'i seçiyorum,sırasıyla koyduğunuz tüm aletler için Select tuşlarını seçiniz ve ritmleri yazınız Ritm yazmak çok kolay Subtractor'ün en altındaki 1'den 16'ya kadar sıralanmış olan kutucukların herhangi birine tıkladınız mı aynen Fl Studio'daki ritm kutucuklarının görevini görmüş oluyor,Redrum'u biraz kurcalayarak daha fazla şey bulabilirsiniz mesela vuruş gücünü hemen o 16 kutucuğun üstündeki Hard-Medium-Soft tuşuyla ayarlayabilirsiniz,Run tuşunun yanındaki 1-8 arası sayılar ve ABCD harfleri ise farklı ritm kalıpları yaratmanıza yarar,onları sıraya k****k için ise sequencer'i açmanız gerekir ki o da ayrı bir ders konusu,ayrıca Redrum'daki diğer tuş ve çevirmeli kontrollerle Ton,Seviye,Uzunluk,Sağ-Sol kanal ayarlarını yapabilirsiniz,ritmleri girdikten sonra Play tuşuna ya da klavyeden Space tuşuna basarsanız,ritminiz çalmaya başlar.İlk dersimizin böylece sonuna geldik,bir sonraki derste görüşmek üzere,aşağıda yaptığım örnek ritmi duyabilirsiniz,gerçi fazla elektronik ve amatör oldu ama 20 saniyede ancak o kadar...Müzikle kalın...:

Örnek Ritim  

Düzenleyen hackers_kral - 22-11-2007 Saat 09:06
Yukarı Dön
hackers_kral Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı hackers_kral Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22-11-2007 Saat 08:59

Reason 3.0 Ders 2tomasyon

Reason derslerimizin ikincisinde ileri prodüksiyon aşamalarında oldukça işimize yarayacak bir konu olan Otomasyon konusunu inceleyeceğiz.İlk Önce sözkonusu terimimizin ne olduğuna bakalım isterseniz.

Otomasyon : Otomasyonun ne olduğunu kısaca şöyle özetleyebiliriz.Otomasyon Reason 3.0 projesine eklediğiniz herhangi bir enstrüman,efekt cihazi ya da mixer'in üzerindeki herhangi bir slider,çevirmeli kontrol,buton veya diğer özellikleri otomasyona almak demektir.Reason programını ilk kez kullanmaya başladığımda örnek projelere bakınca dikkatimi çeken özelliklerin ena başında mixer'deki sliderların veya çevirmeli kontrollerin etrafının yeşil renkte bir çizgiyle kapalı olduğu ve şarkı ilerledikçe bunların sanki elle kontrol ediliyormuşçasına döndüğü,hareket ettiği idi.Otomasyon ileri prodüksiyon aşamalarında oldukça faydalı bir şeydir,mesela yeni bir parça hazırlıyorsunuz diyelim,parçaya giriş gelişme ve sonuç bölümlerini hazırladınız,parça ilerledikçe mesela koyduğunuz enstrümanlardan birisinin sesi azalıyor,diğeri tamamen sessiz oluyor,öbürünün sesi sağ ile sol kanal arasında gidip geliyor,bir efekt cihazının özellikleri değişiyor,yani parçaya dinamizm katmada en büyük yardımcımız otomasyondur.Otomasyonu 3 başlık altında inceleyeceğiz,bunlar kendiliğinden sequencer track ekliyen cihazlar (enstrüman,synth ve samplelar,matrix control ve diğer bir kaç cihaz) ,kendiliğinden sequencer track eklemeyen cihazlar (genelde efekt cihazları) ve yine kendiliğinden sequencer track eklemeyen mixer.Şimdi isterseniz başlayalım.

Yeni bir proje açalım ve aşağıdaki sıra ile adımları takip edelim:

A:Bu ilk adımımızda kendiliğinden sequencer track ekleyen cihazlara bakacağız,bu cihazlar tam olarak şunlar : Combinator,Subtractor,Malstrom,NN19,NN-XT,Dr.Rex,Redrum,Matrix Pattern Sequencer.Bu cihazların hepsinde yapmamız gereken şey temel olarak aynıdır,ben aşağıdaki örneğimde proje alanıma 1 adet 14:2 mixer,2 adet combinator,4 adet Dr.Rex,4 adet Subtractor koydum,sizin için resimlerde bir kaç örnek gösteriyorum.İlk yapacağımız şey bu adımda belirttiğim cihazlardan herhangi bir ya da birkaçını koyduktan sonra en aşağıdaki Play,Record kontrollerinin üst kısmını mouse'la tutup yukarı çekmek bu şekilde sequencer penceresini açmış olacağız...:

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

B: Daha sonra yapacağımız tek şey otomasyona alacağımız cihazın ismini sequencer'dan bulmak ve,en solundaki midi klavye şeklindeki simgeyi aktif etmek,eğer 3.0'dan önceki versiyonları kullanıyorsanız bu simge yuvarlaktır,aşağıda aktif edilmiş halinin görüntüsü var.Mesela ben resimde Dr.REX 1 cihazının otomasyonunu aktif etmiş durumdayım..:

C:Daha sonra ise mouse'la sequencer'i aşağı çekip kapatıyoruz ve otomasyona alacağımız cihaza gidiyoruz,mesela ben Dr.REX 1 cihazını otomasyona aldım,Dr.REX 1'e herhangi bir loop yükledim ve To Track tuşunu kullanarak sequencer'daki track'ına loop'u aktardım ve kopyala,yapıştır metoduyla uzun bir loop yarattım ki örneği aşağıda görülüyor...:

D:Otomasyona başlamamız için gereken herşeyi yaptık,şimdi tek yapmamız gereken şey,otomasyona aldığımız cihazı ekrana güzelce ortalamak ve en aşağıdaki kontrollerden Record tuşuna ve daha sonra Play tuşuna basmak,şimdi benim örneğimde sequencer'a aktardığım loop çalıyor,otomasyona aldığım cihazın üstüne geliyorum ve herhangi bir kontrolü mesela Filter Envelope,Amp Envelope,Pitch Bend,Modulation,Transpose,Velocity benzeri mouse'umla kontrol ediyorum,çeviriyorum,istediklerimi yaptıktan sonra parçayı durduruyoru ve karşıma aşağıdaki resimdekine benzer bir görüntü çıkıyor,otomasyona aldığımızı o yeşil çizgilerle anlayabiliriz,daha sonra Record tuşuna basmadan Play tuşuna basacak olursak otomasyona aldığımız cihazdaki kontroller aynen bizim kaydettiğimiz gibi hareket edeceklerdir...:

E:Eğer yaptığımız herhangi bir otomasyon hoşumuza gitmezse yapacağımız şey çok basit,otomasyona aldığımız cihazdaki otomasyona yaptığımız herhangi bir kontorlün üstüne sağ tuşla geliyoruz ve Clear Automation'a basıyoruz...:

F:Otomasyon yaptığımız kontrolleri oldukça detaylı bir şekilde sequencer'dan da takip edebiliriz,bunun için Play/Record kontrollerin olduğu yerin üstünden mouse ile sequencer'i çekip yukarı çıkarıyoruz ve otomasyona aldığımız cihazı seçiyoruz eğer görüntü aşağıdaki ilk resme benzer ise mouse'la gösterdiğim yerdeki Switch To Edit Mode düğmesine basıyoruz,göreceğimiz görüntü ikinci resimdekine benzer olacaktır,Switch To Edit Mode düğmesinin yanındaki diğer düğmeleri deneyerek Velocity,Piano Roll,Drum Lane gibi özellikleri açıp kapayabilirsiniz...Ayrıca yine yukardaki kesme,biçme kontrolleri ile otomasyonları manuel olarak editleyebilirsiniz...:

G:Mixer ya da diğer sequencer track eklemeyen cihazların otomasyonu şu şekilde olacaktır.Enstrüman,Sampler ve Synth cihazları dışında diğer cihazların hiçbirisi otomatik olarak bir sequencer track eklemezler yani bunun anlamı siz projenize bir mixer ya da efekt cihazı eklediğiniz zaman yukarıdaki resimlerde olduğu gibi sequencer listesine kendi adlarını eklemezler mesela yukarıda Dr.REX 1 filan yazıyor o şekilde yani.Sizin bu gibi cihazları otomasyona alabilmeniz için manuel olarak bir sequencer track eklemeniz gerekmektedir.Mixer ve tüm efekt cihazlarının otomasyonunu tek tek anlatmama ne vakit ne de gerek var çünkü her cihazın kendi otomasyona alınabilecek tonla kontrolü var ve bunların hepsini anlatmam imkansız,ancak cihaz detaylarını ilerleyen derslerimizde görebileceksiniz...Şimdi bu örneğimiz otomasyon konusu için son örnek ve biraz geniş bir örnek olacak..İlk önce yeni bir proje açıyoruz ve proje alanımıza standart sequencer track ekleyen cihazlar dışında şu anda konumuz olan cihazlardan ekliyoruz,ben mesela ilk önce 14:2 Mixer,sonra standart cihaz olarak 2 Combinator,4 Dr.REX ve 4 Subtractor ve daha sonra efekt cihazı olarak 1 tane RV7000 Advanced Reverb ve 1 adet Comp-01 Compressor/Limiter ekledim,şimdi eklediğim bu cihazlardan otomasyonu için sequencer track eklemem gereken cihazlar şunlar : 14:2 Mixer,RV7000 ve Comp-01 Compressor.Yani 3 adet cihaz,Play/Record kontrollerinin üstünden mouse ile sequencer'i çekiyoruz ve boş bir alana sağ tuşla tıklayarak Create Sequencer Track seçeneğini seçiyoruz,3 cihazımız olduğu için 3 adet yapmalıyız...Tracklarımız henüz bir yere bağlanmadığı için Track isminin sağında yukardakilerin aksine beyaz boş bir kutucuk görüyorsunuz...Resime bakalım ve bir sonraki adıma geçelim isterseniz...:

H:İşte şimdi can alıcı noktadayız yeni eklediğiniz ve New Track adında geçen track isimlerinin sağındaki beyaz kutucuğun içindeki oka tıklıyoruz ve bağlamak istediğimiz cihazı seçiyoruz,diğer tracklar için de aynı operasyonu uygulayacağız...Eklediğim 3 cihazı 3 sequencer track'a bağladıktan sonra New Track'ların yanında ufak resimler beliriyor,track isimlerini isterseniz değiştirebilirsiniz...:

I:Yapacak pek bir şeyimiz kalmadı aslında,yapacağımız tek şey otomasyona almak istediğimiz cihazın sequencer'daki adının solundaki kutucuğu aktif etmek ve cihazı ekranda güzel ortaladıktan sonra Record ve daha sonra Play tuşuna basarak otomasyonumuzu gerçekleştirmek,bu adımları bir daha anlatmama gerek olduğunu düşünmüyorum çünkü yukardakinin aynısı,yani bu tip cihazlardaki tek fark o sequencer track'ı kendimizin eklemesidir,aşağıda bir mixer otomasyonun resmini görüyorsunuz,ve onun altındaki linkte otomasyonun yetenekleri kullanılarak yapılmış olan bir kısa parça var tabii parçanın bir güzelliği yok,amacı tüm otomasyonları göstermek.Son olarak şunu söyleyeyim ki hatırlamanız gereken en basit ama en önemli şey otomasyona başlamadak önce ilgili cihazın sequencer'daki adının solundaki kutucuğu aktif etmek ve Play tuşundan önce Record tuşuna basmaktır,basit gibi gözükebilir ama ben nice çalışmalarımı o basit detay yüzünden kaybettim...Bir sonraki derste görüşmek üzere...Müzikle kalın...:

Örnek Parça
Yukarı Dön
Uzman
Uzman
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı hackers_kral Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22-11-2007 Saat 09:00

Reason 3.0 Ders 3:Vocoder

Reason derslerimizin üçüncüsünde oldukça eğlenceli bir konu olan Vocoder konusunu inceleyeceğiz.İlk Önce sözkonusu terimimizin ne olduğuna bakalım isterseniz.

Vocoder : Temel anlamda Vocoder herhangi bir sesin karakteristik özelliklerini başka bir sese uygulayan cihazlardır.Yani vokalleri bir synth'e aktarıp sanki şarkıyı synth söylüyormuş gibi bir izlenim yaratmaktır.Vocoder günümüzde bir çok müzik dalında ki özellikle elektronik müzikte kullanılan bir alettir.Donanımsal ve yazılımsal seçenekleri bulunsa da bizim üzerinde duracağımız konu tabii ki yazılımsal Vocoder'dır.Fl Studio programında oldukça güzel bir vocoder vardır.Reason 2.5 versiyonundan itibaren bir Vocoder koyulmuştur.Fl Studio Vocoder'ı ile arasında kurulum aşamasında pek fark olmasa da Reason'un Vocoder'ının daha güçlü ve profesyönel olduğu tartışılmaz bir gerçektir.Her iki programda da kurulum aslında aynı mantıktır...Bir adet vocoder,bir adet mixer,modulator ve carrier kanalları,bunları birbirine bağlarsınız ve ortaya mükemmel bir vocoder çıkar.Sorun nasıl bağlayacağımızda,neyse isterseniz başlayalım.

Yeni bir proje açalım ve aşağıdaki sıra ile adımları takip edelim:

A:Bu ilk adımımızda ekleyeceğimiz cihazlara bakacağız.Yeni bir proje açalım ve bir adet 14:2 mikser ekleyelim ve daha sonra bir adet BV512 Digital Vocoder ekleyelim,yalnız bunu eklerken dikkat etmemiz gereken çok önemli bir nokta var Shift tuşuna basılı tutarak eklemeliyiz aksi taktirde direkt olarak kendini mikser'e bağlar ki bu istediğimiz bir durum değil Tab tuşuna basarak arka konsolu kontrol edebiliriz,ön ve arka görüntü şu şeklilde olacak,yani mikser'in çıkışları ses kartına bağlı,vocoder boşta,kabloları yine CTRL+L tuş kombinasyonu ile görünmez yapabilirsiniz...:

B: Bu adımda yapacağımız şey ise carrier ve modulator cihazlarını eklemek olacak,Modulator mesela vokallerin geldiği kanal,Carrier ise vokali bağlayacağımız Synth'in geldiği kanal olacak,ben dışardan Wav dosyası olarak vokal alacağım için bir adet sampler eklemeliyim NN-XT'yi ekliyorum ve Synth olarak Malstrom ekliyorum yalnız buraya çok dikkat,bu iki cihazı da eklerken Shift tuşuna basılı tutmalıyız ki herhangi bir kablosu bağlanmasın,Tab tuşuna basarak arka konsolu kontrol edebiliriz,ön ve arka görüntü şu şeklilde olacak,yani mikser'in çıkışları ses kartına bağlı,vocoder boşta,NN-XT boşta ve Malstrom boşta,kabloları yine CTRL+L tuş kombinasyonu ile görünmez yapabilirsiniz...:

C:Burası can alıcı nokta,Tab tuşuyla konsolun arkasını açıyoruz ve CTRL+L tuş kombinasyonu ile eğer kabloları görmüyorsak görünür yapıyoruz yani amaç kabloları görmek.Şimdi kabloları gördükten sonra,vocoder'a çıkıyoruz ve Modulator girişine mouse'un sağ tuşuyla tıklayıp NN-XT 1 ve daha sonra Output 1 /Left Main ya da Output 1 /Right Main'den birisini tıklıyoruz Modulator girişi mono olduğu için herhangi birini tıklayabilirsiniz.İlgili kablonun bağlanmış halini ve bağlama aşamasını aşağıda görebilirsiniz..:

D:Şimdi yapacağımız şey de yukarıdaki adıma benziyor Carrier kanalını bağlıyacağız bunun için yine arka konsolda vocoder'ın Carrier girişlerinde soldakine sağ tuşla tıklıyoruz ve Malstrom 1 ve daha sonra Shaper / Filter A Audio Output seçeneğini seçiyoruz,diğer çıkışın kablosu da otomatik olarak bağlanır.Aşağıda ilgili kabloların bağlanmış halini ve bağlama aşamasını görebilirsiniz...:

E:Arka panelde işimiz bitti şimdi Tab tuşuna basarak ön tarafa geçebiliriz,aslında yapacağımız çok fazla şey kalmadı,kısaca öyle özetleyebilirim,Sample cihazımız olan NN-XT'ye herhangi bir Wav dosyasını yüklüyoruz ve Malstorm'a güzel bir Synth patch yüklüyoruz,ve her iki cihazın piano roll'lerinde wav dosyasının uzunluğu kadar aynı notadan bir adet basıyoruz.Aşağıdaki iki resimde Sample ve Patch yüklemeyi görebilirsiniz..NN-XT'ye sample yüklemek için Remote Editor kısmını oka tıklayarak açmalısınız aksi taktirde yükleyeceğiniz tek şey enstrüman patchleri olur...Resimde görülen yere tıklayarak Sample yükleyebilirsiniz,Malstrom'a patch yüklemek zaten kolay,resimde de gözüküyor...:

F:Şimdi yapacağımız şey ise Play/Record kontrollerinin üstünden mouse'la sequencer'i tutup yukarı çekmek,daha sonra iki cihazımıza aynı uzunlukta aynı notadan basacağız,bunu nasıl yapacağımız ise çok basit,ilk önce sequencer'dan sample yüklediğimiz alet olan NN-XT'yi seçelim ve aşağıda görülen Switch To Edit Mode butonuna basalım,iki durumda da göreceğimiz görüntü aşağıdadır...:

G:Şimdi yapacağımız şey çok basit,NN-XT'nin piano roll'ü karşımızda duruyor,herhangi bir oktavdan bir nota yazalım,bunun için,yukardaki kalem simgesini yani Pencil Tool'u seçiyoruz,sesimizin uzunluğunun buradaki karşılığını bilmediğimiz için bayağı uzunca yazalım,resimdeki uzunluk bana yetti mesela,oktava göre de sesin oktavını değiştirebilirsiniz zaten bir tuşa bastınızmı sesin nasıl değiştiğini göreceksiniz,yeterince uzunlukta bir nota yazdıktan sonra aynı notayı kopyalıyoruz ve yukardaki adımları tekrar takip ederek Malstrom'un piano roll'ünü açıp oraya yapıştırıyoruz..Dikkat etmemiz gereken şey NN-XT'den kopyaladığımız notayı Malstrom'e yapıştırmadan önce Stop tuşuna iki kere basarak en başa gitmeniz gerekmesidir.Aksi taktirde notayı ileri koyarsınız...:

H:Yapacağımız iki şey kaldı sadece,Tab tuşuna basarak arka konsola geçiyoruz ve mikserin ilk kanalının en üst çıkışlarına sağ tuşla tıklayarak Vocoder 1 ve daha sonra Left Output'u seçiyoruz,diğer çıkış otomatik bağlanır,aşağıda her iki durum için de resim mevcut...:

I:Yapacak bir şeyimiz kalmadım,Tab tuşuna basarak ön konsola geçiyoruz ve play tuşuna bastığımız zaman sample olarak aldığımız vokal vocoder'dan geçmiş olarak elimizde oluyor,şimdi bundan sonra yapabileceğimiz şey şu olabilir mesela,Play'e bastıktan sonra vokal sesinin tam bittiği yerde bir kere Stop tuşuna basarsanız ve piano roll'dan ordan sonraki nota kısmını kısaltırsanız (notanın ucundan mouse'la tutarak) gereksiz uzunluğu önlemiş olursunuz,iki cihaza da aynı notayı kopyalarsınız olur biter.Vocoder cihazının detaylarına girmiyorum çünkü girsek çıkamayız,onu da sizin kurcalamanızı öneririm,yalnız size bir müjde,derslerimin ilerleyen bölümlerinde çok geniş bir şekilde tüm cihazları,tüm efektleri tek tek inceleyeceğim.Aşağıda örnek ses dosyasını bulabilirsiniz...Son resim vermek istemedim gerek yok çünkü...Müzikle kalın...
Örnek Ses dosyası

Yukarı Dön
Uzman
Uzman
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Thanks (0) Thanks(0)   Alıntı hackers_kral Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22-11-2007 Saat 09:05

Program 3 cd toplam 1.5 GB

CD 1

Part 1 : RapidShare Webhosting + Webspace

Part 2 : RapidShare Webhosting + Webspace

Part 3 : RapidShare Webhosting + Webspace

CD 2

Part 1 : RapidShare Webhosting + Webspace

Part 2 : RapidShare Webhosting + Webspace

Part 3 : RapidShare Webhosting + Webspace

Part 4 : RapidShare Webhosting + Webspace

Part 5 : RapidShare Webhosting + Webspace

Part 6 : RapidShare Webhosting + Webspace