Bilginin Adresi Homepage
Forum Home Forum Home > Bilgisayar > İşletim Sistemleri
  New Posts New Posts
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

REKLAM ALANI

El dokuma Konya Kilim, Kayseri Kilim, Antik Milas Halı, Antik Yörük Kilim, Hint Kilim

Konya Kilimleri Kayseri Kimleri Yörük İran ve Antika Kilimler Hint Kilimleri

Yeni ve 2. El İnşaat Yapı Malzemeleri

Masa iskele, Beton Paspayı, Kalıpaltı iskele, Güvenlikli iskele

Fayer İnşaat Ergenekon İnşaat


Faydalı Windows 7 Kısayolları

 Post Reply Post Reply
Author
Message
halil.316 View Drop Down
Moderator
Moderator
Avatar

Joined: 09-10-2010
Location: Turkey
Status: Offline
Points: 369
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote halil.316 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Faydalı Windows 7 Kısayolları
    Posted: 19-03-2012 at 14:00


Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 7 kullanıcılar için faydalı birçok özelliğe sahip. İşte Windows 7 için özel ipuçları...


Windows Vista ile imajını zedeleyen Microsoft ciddi bir müşteri kaybı yaşamıştı. Firmanın CEO'su Steve Ballmer'ın bile en büyük başarısızlığımız diye adlandırdığı Vista'nın kötü imajını Windows 7 düzeltmeye başladı.

Yaklaşık bir yıldır piyasada olan bu işletim sistemi kullanıcıların oldukça ilgisini çekti. Vista'ya göre daha kullanıcı dostu olan Win 7'de herkesin kullanabileceği kolay bir sistem bulunuyor.

Hem Windows 7 Hem de Vista İçin Faydalı
Firma, yeni kısayollar tasarlayarak yeni işletim sistemini daha pratik hale getirdi. Windows 7'de işinize yarayacak en iyi 10 kısayolu bu ipucu köşemizde biraraya getirdik.

Buradaki kısayol tuşlarının bazıları Windows Vista'da da çalışabiliyor.


1. Yeni Klasör AçmaWindows 7'ye özel olan bu kısayol yeni klasör açmak için fareyle uğraşmanıza gerek bırakmıyor. Klavyeden aynı anda Ctrl+Shift+N tuşuna basarak istediğiniz kadar yeni klasör açabilirsiniz.


2. Admin Olarak AçmakWindows 7'nin getirdiği güvenlik gerekçelerinden biri de Exe uzantılı programları çalışmalarını sınırlamak için admin olarak aç özelliğini kullanmak. Normalde her Windows sürümünde bulunan bu özellik Win 7'de daha belirgin hale gelmiş. Programları açarken artık sağ tıklayıp bu komutu çalıştmak yerine Ctrl+Shift ve sol tuşa tıklamanız yeterli.


3. Komut Pencerisini Burada AçBir klasörü ya da dosyayı açarken komut pencerisini burada aç özelliğini aktif etmek için Shift+sağ tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.


4.Araç Çubuğunda Hızlı GeçişWindows 7'de daha pratik bir hale gelen araç çubuğunu hızlıca kullanmak için Windows tuşu +T kısayolunu kullanmanız yeterli.


5. İki Monitörü Rahat KullanmaGünümüzde grafikerler kadar ev kullanıcıları da oyun zevklerinden dolayı çift monitör kullanmaya başladı. Bu iki monitör arasındaki görüntüyü düzenlemek için ekstra programlara ihtiyacınız yok. Eğer iki monitörünüz varsa ve görüntüyü yönetmek istiyorsanız Windows tuşu + Shift + Sol ya da Sağ yön tuşlarını kullanabilirsiniz.


6. Sistem Bilgisine UlaşmaDonanımınıza Windows'un verdiği puanı okumak ve özel ayarlara ulaşmak için sistem menüsüne girmeniz lazım. Windows tuşu + Pause kısayolunu kullanarak hızlıca bu ekrana ulaşabilirsiniz.


7. Araç Çubukları Arasında YolculukWindows 7'de araç çubuğuna atadığınız programları Windows tuşu ve 1-9 arası bir rakam kullanarak çalıştırabilirsiniz.


8.Gönder Seçeneklerini AtırmakWindows'ların hepsinde bulunan gönder mensü Win 7'de daha geniş hale getirebiliyor. Bunun için yollamak istediğiniz dosya ya da klasörün üzerine gelin Shift + Sağ tuşuna basın.


9.Saatin Yanındaki Sembolleri AçmakSaatin yanında bulan ve önemli işlere yarayan semboller Windows 7'de özel bir menü altında toplandı. Buradaki simgelere ve programlara ulaşmak için Windows tuşu + B'ye basmanız yeterli.


10. Araç Çubuğunda Yeni Sekme AçmakWindows 7'de ön plana çıkartılan araç çubuğu pencereleri standart ayarlarda sorun olabiliyor. Çünkü, siz buradan pencere açtıkça onlar tek bir grup altında toplanıyor. Yeni pencere açmanız gerekiyorsa, Shift+ sol tuşa tıklama tuşuna basabilirsiniz.


Edited by halil.316 - 19-03-2012 at 14:00
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.