Uyarı!  Sitemize Üye Olmak İsteyenler Hakkında:

==========================================================

Görülen lüzum üzerine yönetici onaylı üyelik sistemine geçilmiştir. Yapmanız gereken formumuza üye olduktan sonra kullanıcı adınızı üye olurken kullanmış olduğunuz mail hesabından kral@bilgineferi.com adresine gönderip üyeliğinizin aktif edilmesini talep etmektir.

Not: Yukarıdaki işlemi gerçekleştirmeyen üyelerin üyelikleri kabul edilmeyecektir.

Bilgineferi.com üyesi değilseniz forumlarımıza mesaj yazabilmek için kayıt olmanız gerekmektedir. İsterseniz bilgi içerikli forumlarımızı misafir olarak ta gezebilirsiniz.

==========================================================

Reklam Alanı: | Master Sistem (Tek Anahtar Bütün Kilitleri Açar)  | Otel Kilitleri  |  Kartlı Kilit Sistemleri | Duşakabin  | Kale Çelik  Kapı Kasa Kilit Yetkili Servis/Bayi | Kartlı Otel Kilit Sistemleri
   
Sitemize Reklam vermek ister misiniz ?  
Site Tanıtımı Yap Kapat

     Ana Sayfa     Şarkı Sözleri     Radyo & TV     Yeni Mesajlar     Üye Listesi     Arama            Üye Ol     Giriş

 

Bilgi Neferi Formuna Hoş geldiniz...

Reklam Alanı

  Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınPort Açma Sorunu ve ÇÖzümü ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınE.M. Total Video Converter  ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınSes Aygıtı Devre Dışı - Kab ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınMaalesef Bu Video Oynatıla ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınBilgisayara takılan Usb Fl ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınŞirketler için özel olarak  ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınSensible World of Soccer 96 ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınDeskGate Firma ve Kurumlara ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınBeton Vibratörü    Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayıninşaat malzemeleri - Sıfır, ...    

Güvenlik / Security Makaleleri
 Bilgineferi.com :Bilgisayar Güvenliği / Computer Security :Güvenlik / Security Makaleleri
Mesaj icon Konu: NAT Nedir ? Network Address Translation Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
  Bu konuyu paylaş  
Translate
Yazar Mesaj
megabros  
Security Professional
Security Professional
Simge
Üye Bilgileri

Kayıt Tarihi: 08-06-2009
Üye Numarası : 4490
Konum: Turkey
Mesajlar: 747
Rep Puan
Rep: 346


Alıntı megabros Cevaplabullet Konu: NAT Nedir ? Network Address Translation
    Gönderim Zamanı: 29-03-2011 Saat 14:34

NAT (Network Address Translation) bir network içerisinde kullanilan bir IP adresinin baska bir network içerisinde bilinen baska bir IP adresine çevirilmesidir.  

Bu islemde bir network iç network, diger biri de dis network olarak belirtilir. Tipik olarak, bir firma giden paketler için kendi içindeki lokal network adreslerini bir veya daha fazla dis global IP adresine dönüstürüp gelen paketlerde de global IP adreslerinin lokal IP adreslerine geri donüsümünü saglar. Bu metodla gelen veya giden her istek çeviri isleminden geçecegi için güvenligin saglanmasina da yardimci olunur. NAT ayrica firmalarin gloabal IP adreslerini idareli bir sekilde kullanabilmelerini ve hatta sadece tek bir IP adresi ile dünya çapinda taninabilmelerine olanak verir.

NAT router`larin, çogu zaman da kurumsal firewall`larin üzerlerinde tanimlanabilir. Network yöneticleri, globalden-yerele ve yerelden-gloabel`e adres çevirimi yapan NAT tablolari olustururlar. NAT ayrica networkler üzerinde yönlendirme politikalari ile paralel çalisabilir. NAT statik olarak tanimlanabilecegi gibi bir IP adres havuzundan veya baska bir IP havuzuna dinamik olarak IP çevirimi saglayacak sekilde düzenlenebilir. Cisco NAT bir ag yöneticisinin asagidaki adres dönüsümlerini yapmasina yardimci olur:
  • Statik olarak lokal bir IP adresini global bir IP adresine çevirme
  • Lokal bir IP adresini dönüsümlü olarak bir firmanin sahip oldugu global IP huvuzundan bir IP`ye çevirme
  • Lokal bir IP adresi ve özel bir TCP portunu global bir IP adresine veya havuzdan bir IP`ye çevirme
  • Global bir IP adresini düzenli sirayla lokal IP adresi havuzundan bir IP`ye çevirme

NAT`in genel tanimi RFC 1631 içinde ifade edilmistir. Bu tanimda IP adres tükenme problemi ile ilgili olarak CIDR ile NAT`in iliskisinden bahsedilmistir. NAT, genel bilinen ve özel bilinen IP adresler ayrimini yaratarak fazla sayida genel bilinen IP adres sayisi gereksinimini azaltir. CIDR genel olarak bilinen IP IP adreslerini bloklar halinde toplayarak daha az IP adresinin tüketilmesini saglar. Sonuç olarak, IPv6 genel olarak desteklenene kadar, her iki yol da su an kullanimda oldan IPv4 kullaniminin genisletilmesine yararlar.

Saygılar.
İmza:  
WHİTE HAT
BEYAZ ŞAPKA (BİLGİ NEFERİ)
IP Artı rep ver Eksi rep ver
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Açık Forumda Anketlerde Oy Kullanma
   
Bilgi için


| ReklamKale Kapı | Radyo & TV  |  

Bize Yazın - Bilgineferi.com- Başa Dön

Bilgineferi.comBu Sayfa 0.171 Saniyede Yüklendi.