Uyarı!  Sitemize Üye Olmak İsteyenler Hakkında:

==========================================================

Görülen lüzum üzerine yönetici onaylı üyelik sistemine geçilmiştir. Yapmanız gereken formumuza üye olduktan sonra kullanıcı adınızı üye olurken kullanmış olduğunuz mail hesabından kral@bilgineferi.com adresine gönderip üyeliğinizin aktif edilmesini talep etmektir.

Not: Yukarıdaki işlemi gerçekleştirmeyen üyelerin üyelikleri kabul edilmeyecektir.

Bilgineferi.com üyesi değilseniz forumlarımıza mesaj yazabilmek için kayıt olmanız gerekmektedir. İsterseniz bilgi içerikli forumlarımızı misafir olarak ta gezebilirsiniz.

==========================================================

Reklam Alanı: | Master Sistem (Tek Anahtar Bütün Kilitleri Açar)  | Otel Kilitleri  |  Kartlı Kilit Sistemleri | Duşakabin  | Kale Çelik  Kapı Kasa Kilit Yetkili Servis/Bayi | Kartlı Otel Kilit Sistemleri
   
Sitemize Reklam vermek ister misiniz ?  
Site Tanıtımı Yap Kapat

     Ana Sayfa     Şarkı Sözleri     Radyo & TV     Yeni Mesajlar     Üye Listesi     Arama            Üye Ol     Giriş

 

Bilgi Neferi Formuna Hoş geldiniz...

Reklam Alanı

  Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınPort Açma Sorunu ve ÇÖzümü ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınE.M. Total Video Converter  ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınSes Aygıtı Devre Dışı - Kab ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınMaalesef Bu Video Oynatıla ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınBilgisayara takılan Usb Fl ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınŞirketler için özel olarak  ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınSensible World of Soccer 96 ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınDeskGate Firma ve Kurumlara ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınBeton Vibratörü    Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayıninşaat malzemeleri - Sıfır, ...    

Güvenlik / Security Makaleleri
 Bilgineferi.com :Bilgisayar Güvenliği / Computer Security :Güvenlik / Security Makaleleri
Mesaj icon Konu: Web İçerik Denetimi Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
  Bu konuyu paylaş  
Translate
Yazar Mesaj
megabros  
Security Professional
Security Professional
Simge
Üye Bilgileri

Kayıt Tarihi: 08-06-2009
Üye Numarası : 4490
Konum: Turkey
Mesajlar: 747
Rep Puan
Rep: 346


Alıntı megabros Cevaplabullet Konu: Web İçerik Denetimi
    Gönderim Zamanı: 29-03-2011 Saat 12:48

Internet üzerinde çalışanların aktiviteleri ve İnternet hattının ne kadar
verimli kullanıldığı günümüzün en önemli sorularından biri haline gelmektedir.


Çalışanların is yerinde kullandıkları kişisel bilgisayar üzerinden
gerçekleştirdikleri aktivitelerin ne kadarı şirket yararına ne kadarı tamamen kişisel olduğuna dair yapılan araştırmalar sonucunda gerçekten ilginç sonuçlara ulaşılmıştır.
 
Jupiter Research Center tarafından yapılan araştırmalar sonucu
işle ilgisi olmayan popüler siteler en fazla erişimi (ortalama %45) iş
saatlerinde aldıkları ortaya koymuştur. Internet trafiğinde yapılan
incelemelerde 7am ile 10am arasında %14, 10am ile 12am ve 2pm ile 5pm arasında %24, 5pm ile 8pm arasında %20 ve 8pm ile 7am arasında %18 olarak belirlenmiş.

Internet üzerinde gezinerek para kazandıran sitelerin erişimlerinin %37 olarak is saatlerinde oluştuğu gözlenmiştir. Alexa Research yaptığı araştırmada ise “sex” kelimesi en fazla aranan anahtar kelime olmakta ve 'games,' 'travel,''music,' 'jokes,' 'cars,' 'weather,' 'health' ve 'jobs' kelimelerinintoplamından daha fazla aranmaktadır. pornografigrafik içerikli sitelere oluşanisteklerin %70’i de 9-17 saatleri arasında gerçekleşmektedir. İş ile alakasızsiteler arasında en çok ziyaret edilenler ise kişisel mail siteleri, online chatsiteleri, alış veriş ve kişisel finans siteleri gelmektedir.

Bütün buaraştırmaların ortaya çıkarttığı sonuç akılda bir soru bırakmaktadır. Kurumsalnetwork hangi amaçlar için oluşturuldu? Bu yatırımı ne derece aktif olarakkullanıyoruz?

Bu soruların cevaplarını sisteminizde kuracağınız webaktivitelerini raporlama programlarıyla daha aktif olarak görebilirsiniz. Bu
programların sisteminizde çalışması ise tamamen sistem alt yapınızadayanmaktadır. Hızlı bir İnternet erişimi için cache engineler kullanıyor isenizbu kategorilere ayrılmış olarak yada sade olarak kullanıcıların hangi tursitelere bağlandığını ve zamanlarını hangi sitelerde ne kadar geçirdiklerihakkında ayrıntılı bilgiler edinebilmektesiniz. Eğer bu tur bir alt yapınız yokise ancak güvenlik için bir firewall kullanıyor iseniz firewall üzerinden bu turweb aktivitelerini raporlaya bilirsiniz. Bir başka sistemde sniffer mantığı ileçalışan ve TCP port 80 paketlerini inceleyipbunları raporlayan programlardakullanılabilir.

Yapmış olduğunuz yatırımı verimli kullanmak ve
çalışanların is performanslarını artırmak için ise benzeri programlar
kullanmanız gerekmektedir. Bu programlar genel olarak dünya üzerinde sitelerikategorilere ayıran veritabanlarına sahip olanlar ve veritabansız anahtarkelimeleri tarayan programlar olarak birbirlerinden ayrılmaktadırlar.

Veritabanı sistemini kullanan programlar belirli kategori çeşitlerine
göre var olan siteleri sınıflandırmakta ve yeni siteleri de geliştirdikleri
tarama programları (search engine) ile belirlemektedirler. Verimli kategoriçeşitliliğine ve veritabanı içeriğinin güncelliğine göre bu sistemler birbirlerine üstünlük sağlamaktadırlar. Ağ alt yapınıza göre çözümlerin sistemeentegrasyonu cache enginler(MS/Netscape proxy, MS ISA server, Cisco Cacheengine), firewall sistemleri birlikte çalışmasıyla gerçekleştirilebilmektedir.

 
Bu çözümde ilk olarak istekte bulunulan site tanımlanan kurallara göre veritabanında taranmakta ve daha sonra erişime izin verilen sitelere bağlantıgerçekleşmektedir. Sniffer mantığı ise networku dinleyerek http paketleri bulup bu paketlerin istenmeyen istekler olduğu belirlendiğinde her iki taramada bağlantıyı kesme paketi göndererek erişimi sonlandırıyor ve ya erişim isteğinde bulunan makineye bir hata mesajı göndermektedir. 
 
Veritabanına sahip olmayan çözümlerde hazır bir anahtar kelime ile program kurulmaktadır.
 
Yönetici tarafından da istenilen anahtar kelimeler programa eklenebilmektedir. Bu anahtar kelimelere birer ağırlık numarası verilerek bir sayfa içerisinde toplam bir ağırlık seviyesi atanır. Bu ağırlık seviyesine ulaşılınca yada geçilince bu sitenin erişim izni olmayan siteler olarak değerlendirip erişimi kesmektedir.

Genel olarak ağdaki http paketlerini dinlemekte ve her bir sayfa geldiğinde bu sayfanın içeriğini inceleyerek (HTML kodu) anahtar kelimeleri taramaktadır.

Bu çözümlerden hangisinin kullanılacağı, sistem alt yapısına bağlı
olarak uygulanabilirlik durumlarına göre belirlenmektedir. Bu çözümlerin
uygulandığı kurumlarda şirket çalışanlarının is saatlerindeki performanslarında artış, İnternet erişimlerinin daha verimli ve düşük maliyetli kullanılması gibi sonuçlara ulaşılmaktadır.

Saygılar.
İmza:  
WHİTE HAT
BEYAZ ŞAPKA (BİLGİ NEFERİ)
IP Artı rep ver Eksi rep ver
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Açık Forumda Anketlerde Oy Kullanma
   
Bilgi için


| ReklamKale Kapı | Radyo & TV  |  

Bize Yazın - Bilgineferi.com- Başa Dön

Bilgineferi.comBu Sayfa 2.013 Saniyede Yüklendi.