Bilginin Adresi Homepage
Forum Home Forum Home > Bilgisayar > İşletim Sistemleri
  New Posts New Posts RSS Feed - Dosya Uzantısı Kurtarma - File association fixes
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

REKLAM ALANI

El dokuma Konya Kilim, Kayseri Kilim, Antik Milas Halı, Antik Yörük Kilim, Hint Kilim

Konya Kilimleri Kayseri Kimleri Yörük İran ve Antika Kilimler Hint Kilimleri

Yeni ve 2. El İnşaat Yapı Malzemeleri

Masa iskele, Beton Paspayı, Kalıpaltı iskele, Güvenlikli iskele

Fayer İnşaat Ergenekon İnşaat


Dosya Uzantısı Kurtarma - File association fixes

 Post Reply Post Reply
Author
Message
invertor View Drop Down
Security Professional
Security Professional
Avatar
İnventor

Joined: 18-01-2008
Status: Offline
Points: 3334
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote invertor Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Dosya Uzantısı Kurtarma - File association fixes
    Posted: 02-05-2010 at 14:45

Windows Xp, Windows Vista ve Windows 7 işletim sisteminde bilinen ve normal çalışan  bazı dosya uzantıları  birlikte aç komutuyla çıkar veya  yanlış bir uygulama ile çalışır.


 
Sebebi: Sisteme bulaşan  zararlı yazılımlardan  ötürü bu sorunlar ile karşılaşabilirsiniz..
 
Çözümü için:   Gerekli registry kayıtlarına  aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz,  işinize yarayanı indirip  rar dosyasının içerisindeki   registry kaydını  çalıştırın   böylelikle bozulan  registry kayırları   orjinal haline döneceğinden  bu tarz sorunları makinenize format atmadan düzeltebilirsiniz
 
 
Bir örnek verelim
 
 
 
Resimdede görüldüğü üzere dosya uzantıları .lnk olmuş ve  exe  uzantılı programlarda yanlış uygulamalarla açılmaktadır .
 
Bu şekil bir sorun ile karşı karşıya iseniz
 
 
Sorunu düzeltmek için  aşağıda  eklemiş olduğum dosyalardan  işletim sisteminize uygun olan lnk ve exe  dosyalarını indirin ardından  içerisindeki registry kaydını çalıştırın gelen uyarıdaki evet butonuna tıklayın sonra makınamızı yeniden başlat yapın.
sonuç olarak dosya uzantılarının normale dönüp sorunsuz bir şekilde çalıştığını göreceksiniz
 
 
 
Eklemiş olduğumuz  dosyalarından Hangi sorunlarda  hangi  registry dosyası işinize yarar bunları inceleyelim
 
 
Audiocd : audio ve track cdleriniz düzgün veya  uygun programla çalışmıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
avi : avi  formatındaki dosyalarınız düzgün veya  uygun programla çalışmıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
bat : bat  uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
bmp : bmp uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
chm : chm  uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
cmd : Komut Satırı işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
com :  exe nin hısımı "akrabası" olan  com  işlevini yitirmişse  bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
dir  :  dir   ile alakalı sorun varsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
drive : sürücülere giremiyorsanız. Sürücülere girmeye çalıştığınızda birlikte aç (open with) penceresiyle karşılaşıyorsanız bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
drv-ms :  drv-ms  uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
exe :  exe  uzantılı dosyalar ve programlar işlevini yitirmiş ve veya yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
folder : windows klasörlerinize çift tıkladığınızda içine giremiyorsanız yada başka uygulama ile  birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
gif : gif  uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
htm : html  uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
html : html  uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
ico :  ico   uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
inf :  inf   uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
jpe : jpe   uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
jpeg :  jpeg   uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
js :  js   uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
lnk :  Kısayollar yanlış uygulama ile çalışıyorsa  yada hiç işlev görmüyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
mp3 :  mp3   uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
mpe :  mpe   uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
mpeg : mpeg   uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
mpg : mpg   uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
msc : msc  uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
reg : reg  uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
scr : scr  uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
tif  : tif  uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
tiff  :  tiff uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
txt :  txt  uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
vbs : visual basic script uygulamarı "uzantılı dosyalar " devre dışı kalmış yada çalıştıramıyorsanız bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
wma : wma   uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
wmv : wmv   uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
xml : xml   uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
xps : xps   uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
zip :  zip   uzantılı dosyalar işlevini yitirmiş ve yanlış bir programla birlikte açılıyorsa bu  registry kaydını çalıştırarak düzeltebilirsiniz.
 
 
Gerekli registry kayıtlarına  aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz,  işinize yarayanı indirip  rar dosyasının içerisindeki   registry kaydını  çalıştırın   böylelikle bozulan  registry kayırları   orjinal haline döneceğinden  bu tarz sorunları makinenize format atmadan düzeltebilirsiniz
 
 
 

Windows® XP xp için

Windows® XP File Association Fixes

 
 
 
Vista ve Windows 7 için
Vista ve Windows 7 File Association Fixes
 
 
 
Saygılarımla
invertor


Edited by invertor - 03-05-2010 at 16:30
Back to Top
wolf View Drop Down
Üye
Üye
Avatar

Joined: 30-07-2009
Status: Offline
Points: 0
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote wolf Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02-05-2010 at 16:30
Sayın invertor ellerinize sağlık, benim de başıma şu gelmişti. kısyaollarımın hepsinin uzantısı .lnk oldu ve birlikte aç komutuyla acılıyordu registry kayıtlarıyla hallettik sonunda sorunu sonunda. Deli eden bir sorun..

Edited by wolf - 02-05-2010 at 22:22
Back to Top
memolo View Drop Down
Yeni Üye
Yeni Üye


Joined: 03-05-2010
Status: Offline
Points: 0
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote memolo Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 03-05-2010 at 21:33
Ellerine sağlık wolfla aynı sıkıntıyı bende çektim bu sayede benimkide düzeldi
Back to Top
S3Z3R View Drop Down
Moderator
Moderator
Avatar

Joined: 31-03-2007
Status: Offline
Points: 822
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote S3Z3R Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04-05-2010 at 08:12
Teşekkürler invertor çok emek harçamışsın
Eline sağlık
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.171 seconds.