Uyarı!  Sitemize Üye Olmak İsteyenler Hakkında:

==========================================================

Görülen lüzum üzerine yönetici onaylı üyelik sistemine geçilmiştir. Yapmanız gereken formumuza üye olduktan sonra kullanıcı adınızı üye olurken kullanmış olduğunuz mail hesabından kral@bilgineferi.com adresine gönderip üyeliğinizin aktif edilmesini talep etmektir.

Not: Yukarıdaki işlemi gerçekleştirmeyen üyelerin üyelikleri kabul edilmeyecektir.

Bilgineferi.com üyesi değilseniz forumlarımıza mesaj yazabilmek için kayıt olmanız gerekmektedir. İsterseniz bilgi içerikli forumlarımızı misafir olarak ta gezebilirsiniz.

==========================================================

Reklam Alanı: | Master Sistem (Tek Anahtar Bütün Kilitleri Açar)  | Otel Kilitleri  |  Kartlı Kilit Sistemleri | Duşakabin  | Kale Çelik  Kapı Kasa Kilit Yetkili Servis/Bayi | Kartlı Otel Kilit Sistemleri
   
Sitemize Reklam vermek ister misiniz ?  
Site Tanıtımı Yap Kapat

     Ana Sayfa     Şarkı Sözleri     Radyo & TV     Yeni Mesajlar     Üye Listesi     Arama            Üye Ol     Giriş

 

Bilgi Neferi Formuna Hoş geldiniz...

Reklam Alanı

  Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınPort Açma Sorunu ve ÇÖzümü ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınE.M. Total Video Converter  ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınSes Aygıtı Devre Dışı - Kab ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınMaalesef Bu Video Oynatıla ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınBilgisayara takılan Usb Fl ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınŞirketler için özel olarak  ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınSensible World of Soccer 96 ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınDeskGate Firma ve Kurumlara ...    Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınBeton Vibratörü    Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayıninşaat malzemeleri - Sıfır, ...    

Güvenlik / Security Makaleleri
 Bilgineferi.com :Bilgisayar Güvenliği / Computer Security :Güvenlik / Security Makaleleri
Mesaj icon Konu: Enigma Şifresi Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
  Bu konuyu paylaş  
Translate
Yazar Mesaj
megabros  
Security Professional
Security Professional
Simge
Üye Bilgileri

Kayıt Tarihi: 08-06-2009
Üye Numarası : 4490
Konum: Turkey
Mesajlar: 747
Rep Puan
Rep: 346


Alıntı megabros Cevaplabullet Konu: Enigma Şifresi
    Gönderim Zamanı: 08-04-2010 Saat 00:38

Enigma Şifresi , Almanların tarafında 1nci Dünya savaşına olan katkılarından dolayı iyi bilinir. Almanlar şimdiye kadar bilinegelen Enigma Makinesini geliştirdiler. Makine, düz yazı harflerini şifreli yazı harflerine çeviren 3 ROTORlu bşir sistem üzerine kurulmuştur.Rotorlar diğer dotorlar ile kendi eksenleri etrafında dönerler, böylece Sezar Şifresindeki(Caesar Cipher) gibi yer değiştirme işlemini tamamlarlar. Makinenin klavyesine bir harf basıldığı zaman, önce ilk rotora gönderilir ve makinenin o andaki ayarına göre o harf değiştirilir(başka bir harf ile). Yeni harf, o andaki ayarına göre dönüştürülecek harf ile yer değiştireceği ikinci rotora geçer.

Bu yeni harf üçüncü rotora dönüşerek geçecek, yine uygun olarak yer değiştirecek. Sonra, bu yeni harf bir yansıtıcıdan yansıyacak ve 3 rotordan da ters sırayla geçecek.enigmayı zamanında bu kadar güçlü yapan rotorlarının kendi eksen ler etrafında dönmeleriydi. Düz metin harfi ilk rotordan geçtiğinde ilk rotor bir kere dönecekti. Diğer, ikinci rotor ilk rotor 26 kez(alman alfabesi için) dönene kadar sabit ve hareketsiz(fonksiyonsuz) kalacaktı. Sonra ikinci rotor harekete başlıyacaktı. İkinci rotor 26 kere döndüğünde(26x26 harf, ilk rotor 26 kez dönmüştü sonra ilk rotor ikinci 26'yı tamamladığında ikinci rotorda bir kez 26yı tamamlamış oldu ), üçüncü rotorda 1 yönde hareket edecekti. Döngü bütün mesajın uzunluğu kadar bunun gibi devam edecekti.Sonuç değişririlen dönüşüm. Diğer bir deyişle, bir "s" ilk bölümde "b" olarak kodlanabilir, ama mesajın ilerleyen bölümlerinde "m" olarak da kodlanabilir. Rotorların dönmesi prensibi 26x26x26 = 17576 mümkün pozisyona izin verir.

Aşağıdaki diyagram "Alan Turing: The Enigma; Simon and Schuster; 1983" 'den alınmıştır. Şekil enigmada bir harfe basıldığında neler olduğuna grafiksel bir açıklama getiriyor.Sadelik için alfabenin ilk 8 harfi aşağıdaki şekilde kullanılmış, oysaki gerçek makinede 26 harf vardır. Aşağıdaki örnekte kullanıcı "b" girdiğinde "d" çıktı alıyor:

Alıcının mesajı dekode edebilmesi için rotorların ilk ayarlarını bilmesi ve şifrelenmiş metni makineye koyması gerekiyor. Almanlar bütün alıcıların tarihe göre rotorlarını ayarlayabilecwk bir sistem tasarladılar. Her yazıcının tarihlere göre detaylandırılmış ayarlar kitabı vardı. Bu sistemin en büyük açığı ise işte bu tarih kitabi idi. Açıkçası, biri rotorların ayarlarının belirli günlere göre olduğunu anlasaydı, kendilerinde enigma olduğunu düşünürsek, o günlerin mesajlarını dekode edebilirlerdi.

Enigma şifresi sonunda Alan Turing ve bir grup bilim adamı tarafından savaşın sonlarına doğru kırıldı. Savaşın sonucuna harikulade etkisi olan bu kodun kırılışı , ittifak güçlerinin Alman mesajlarını çözme ve engelleme yeteneğinin önünü açtı. Bazı insanlar, enigma şifresi kırılmamış olsaydı savaşın sonucu çok farklı olurudu diye düşünmüşlerdir..

Saygılar.
IP Artı rep ver Eksi rep ver
invertor  
Security Professional
Security Professional
Simge
Üye Bilgileri
İnventor

Kayıt Tarihi: 18-01-2008
Üye Numarası : 1703
Mesajlar: 3327
Rep Puan
Rep: 2243


Alıntı invertor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09-04-2010 Saat 23:19
Eline sağlık megabros
 
Enigma nın çalışma prensibini  merak edenler için  Enigma simulator
 


Düzenleyen invertor - 10-04-2010 Saat 00:00
İmza:  
IP Artı rep ver Eksi rep ver
wolf  
Üye
Üye
Simge
Üye Bilgileri

Kayıt Tarihi: 30-07-2009
Üye Numarası : 5027
Mesajlar: 0
Rep Puan
Rep: 77


Alıntı wolf Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09-04-2010 Saat 23:32
Bilgi için teşekkürler. Similasyonla birlikte olayın mantığını tam olarak anlıyor insan. Kuru kuru yazı okumaktansa böylesi çok hoşuma gitti gerçekten.
IP Artı rep ver Eksi rep ver
invertor  
Security Professional
Security Professional
Simge
Üye Bilgileri
İnventor

Kayıt Tarihi: 18-01-2008
Üye Numarası : 1703
Mesajlar: 3327
Rep Puan
Rep: 2243


Alıntı invertor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09-04-2010 Saat 23:49
Enigma 'ya ait resimlerden bazıları
 
 
 
 
 
 

 [/


Düzenleyen invertor - 09-04-2010 Saat 23:56
İmza:  
IP Artı rep ver Eksi rep ver
megabros  
Security Professional
Security Professional
Simge
Üye Bilgileri

Kayıt Tarihi: 08-06-2009
Üye Numarası : 4490
Konum: Turkey
Mesajlar: 747
Rep Puan
Rep: 346


Alıntı megabros Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18-04-2010 Saat 11:08
Konuya yaptığın eklemeler için teşekkürler İnvertor.
 
Saygılar.
IP Artı rep ver Eksi rep ver
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Açık Forumda Anketlerde Oy Kullanma
   
Bilgi için


| ReklamKale Kapı | Radyo & TV  |  

Bize Yazın - Bilgineferi.com- Başa Dön

Bilgineferi.comBu Sayfa 0.203 Saniyede Yüklendi.