Bilginin Adresi Homepage
Forum Home Forum Home > Yaşama Dair > Eğitim Dünyası > Üniversiteler & Kampüsler
  New Posts New Posts RSS Feed - Yurt dışı eğitimde mülakata veto
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

REKLAM ALANI

El dokuma Konya Kilim, Kayseri Kilim, Antik Milas Halı, Antik Yörük Kilim, Hint Kilim

Konya Kilimleri Kayseri Kimleri Yörük İran ve Antika Kilimler Hint Kilimleri

Yeni ve 2. El İnşaat Yapı Malzemeleri

Masa iskele, Beton Paspayı, Kalıpaltı iskele, Güvenlikli iskele

Fayer İnşaat Ergenekon İnşaat


Yurt dışı eğitimde mülakata veto

 Post Reply Post Reply
Author
Message
Hawk View Drop Down
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Avatar

Joined: 07-03-2006
Location: Turkiye
Status: Offline
Points: 1700
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Hawk Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Yurt dışı eğitimde mülakata veto
    Posted: 28-10-2006 at 21:59
 
 
Danıştay 8. Dairesi, Milli Eğitim Bakanlığının yurt dışına lisansüstü öğrenim için öğrenci gönderilmesi işlemiyle ilgili yürütmenin durdurulması kararı verdi.

Daire, Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK), Milli Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim Genel Müdürlüğü tarafından çıkarılan Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim İçin Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme Kılavuzu ve buna dayalı olarak yurt dışına lisansüstü öğrenim görmek üzere öğrenci gönderilmesi işlemiyle açtığı davada ilk incelemesini tamamladı. 

 
Dairenin kararında, kılavuzunun ''yerleştirme'' başlıklı 4. maddesine değinildikten sonra, ilgili yasal mevzuata göre, Milli Eğitim Bakanlığınca ilgili kuruluşlarla işbirliği içerisinde ÖSYM'ye yaptırılacak sınavda en az yüzde 60 başarı puanı alanlardan, başarı sırası esas alınmak suretiyle belirleme yapılacağının düzenlendiği anımsatıldı. 

Kılavuz hükümlerinde ise LES puanı, mezuniyet notu veya ağırlıklı not ortalamalarının yanında mülakat puanının da dikkate alınmasının öngörüldüğü belirtilen kararda, ''yasada yer almamasına karşın mülakat şartı konulmasının, mülakatın objektiflikten uzak olmasına yol açacağı'' kaydedildi. 

 
Kararda, kılavuzun, ''başvuru belgelerinin değerlendirilmesi'', ''mülakat'' ve ''yerleştirme'' bölümlerinde ve bu hükümlere göre tesis edilen yerleştirme işlemlerinde ''hukuka uyarlık bulunmadığı'' belirtildi. 

 
YÖK tarafından, bir süre önce, iptal ve yürütmenin durdurulması istemiyle Danıştay'a başvurulmuştu.
Back to Top
*_limon_* View Drop Down
Üye
Üye
Avatar

Joined: 24-10-2006
Location: Erzurum
Status: Offline
Points: 0
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote *_limon_* Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29-10-2006 at 01:03
 bakalım seneye bende başvurmak istiyorum neler olacak
Back to Top
*_limon_* View Drop Down
Üye
Üye
Avatar

Joined: 24-10-2006
Location: Erzurum
Status: Offline
Points: 0
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote *_limon_* Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31-10-2006 at 00:32
 
MEB başvuruları geçerli kabul etti
Milli Eğitim Bakanlığı, "yurt dışına lisansüstü öğrenim için öğrenci gönderilmesi" projesinde Danıştay 8. Dairesi'nin aldığı kararın ardından "Mülakat" şartını kaldırdığını açıkladı.
27 Ekim 2006 18:34
 

Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK ile mahkemelik olduğu "yurt dışına lisansüstü öğrenim için öğrenci gönderilmesi" projesinde Danıştay 8. Dairesi'nin aldığı kararın ardından "Mülakat" şartını kaldırdığını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) açıklamasında, Danıştay 8. Dairesi'nin kararı çerçevesinde YÖK'ün yurtdışına yüksek lisans ve doktora öğrencisi gönderme yetkisinin kendisinde olduğu iddiasını reddettiğinin altını çizerek, mülakatın kaldırıldığını duyurdu.

"Danıştay, öğrencilerin seçiminde mülakat yapılmasına karşı çıkmıştır" denilen MEB açıklamasında, "Danıştay'ın kararı doğrultusunda yapılan yeni düzenleme ile yurt dışına gönderilecek öğrencilerin listesi önümüzdeki hafta kamuoyuna ilan edilecektir" denildi.

BAŞVURULAR GEÇERLİ

MEB ve YÖK'ün yurtdışına lisansüstü öğrenim için öğrenci gönderimi konusunda yaşadığı polemiğin ardından başlayan yargı kararı ardından MEB, mülakatı iptal etti. Belirlenen kıstaslar ve şartlarla başvuruda bulunan mahkemelik projeye başvuran adayların başvuruları geçerli sayılacak.

YÖK'ün projeyle ilgili iptal ve yürütmeyi durdurma istemli açtığı davayla ilgili projeye 870 kişi başvuru yapmış, sayı, yapılan mülakat sonucunda 609 kişi kazanmıştı. Danıştay kararıyla mülakatın kalkmasının ardından başvuru yapan ve belirtilen şartlara uyan öğrenciler yurtdışına gönderilecek. MEB, adaylarda LES puanı, mezuniyet notu ve ağırlıklı not ortalaması gibi şartlar aramıştı.


iha
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.093 seconds.